Fotogalerie                                       






PO VENKOVSKÝCH HUMNECH

28. března 2025

Cesta vesnickými humny Dolní Dobrouče, Ostrova, Lukové a Damníkova byla pro šestici cyklistů ohromnou příležitostí poznat zdejší krásy z jiné perspektivy a dokonce i objevit technické poklady minulosti v neokoukaném dobroučském "světě železnic". Unikli jsme od shonu městského života a vychutnali si pestrou venkovskou krajinu, kde se střídaly zvlněné louky, pole, zahrady, stará stavení, nevšední výhledy, ... Podívejte se na pár cvaků, nebyla to nádhera?  :-)

LETOHRAD - PÍSEČNÁ

28. března 2025

Krásné jarní počasí vylákalo do přírody v okolí Letohradu celou sedmnáctku rekreačních turistů, a tak v zámeckém parku společně obdivujeme koberec právě kvetoucího kandíku psí zub, rozplýváme se nad čemeřicemi mnoha barev, ale i nad dalšími jarními kvítky. Z vyhlídek v parku i od kaple obhlížíme nedaleké kopce od Suchého vrchu po vršky Orlických hor. Pokračujeme alejí kolem Muchovy vyhlídky a pohodovou cestou kolem několika domků v Pustinách až k rybníčku na dolním konci Písečné a podél Potočnice směřujeme do středu obce, kde náš výlet končíme. Děkujeme Gunnarovi za hezkou vycházku rozkvetlou jarní přírodou. 

ZÁMECKÁ RECIDIVA

27. března 2025

Máme tu konec března! Panebože - zase daně, ale ty počkají, kandík ne :-)  Tucet orlickoústeckých cyklistů si užil jedinečnou kombinaci aktivního pohybu se zastávkami na notoricky známých místech v krásné krajině podhůří Orlických hor se skvělými výhledy. Na trase naší pozornosti neunikl zalesněný skalní útvar Hrubý kámen s pozůstatky hradiště nad vsí Červená, letohradský zámecký park s kvetoucími jarními květinami a mezi nimi i vzácná rostlinka kandík psí zub, prohlédli jsme si lukavickou Cestu Desatera, prošli se arboretem zámeckého parku na Žampachu. Byla to fajn jízda s mírnými stoupáními i bezva sjezdy, krásná panoramata, krásné počasí, krásný kolovýlet :-)

VZPOMÍNÁNÍ NA E. V. DANIHELOVSKÉHO

26. března 2025 

26. března slaví svátek Emanuel a jen čistě náhodou se v tento den konalo Vzpomínání na Emanuela Vladimíra Danihelovského, fotografa, velkého propagátora turistiky a zakladatele odboru KČT v Ústí nad Orlicí, které iniciovalo Městské muzeum v Ústí nad Orlicí. Nejprve se skupina šestnácti turistů vydala na vycházku po břehu Tiché Orlice přes Cakli a Libchavy až k soutoku s Třebovkou. Poté jsme se s dalšími zájemci shromáždili v sále muzea, kde jsme shlédli výstavu U nás pod horami a videoprojekci s množstvím dosud nezveřejněných fotografií z Ústí a blízkého okolí, pořízené před osmdesáti lety připomínaným obyvatelem Ústí a několikaletým předsedou místní organizace KČT. Starší zavzpomínali, mladší poznali, jaké malebné kouty panu Danihelovskému učarovaly...... Více o jeho neumdlévající organizátorské práci se dozvíte v sekci Historie klubu.

VELKÁ AMERIKA

23. března 2025

Petrova pozvánka na placenou komentovanou prohlídku podzemí i okolí populárního lomu Velká Amerika zněla zatraceně lákavě :-) Nedělní celodenní výlet za tajemstvím a bohatou historií podzemních štol si nenechala ujít devítičlenná skupina teple oděných turistů. Vybaveni helmami a čelovkami jsme prozkoumali malebný vápencový lom s tyrkysovým jezerem obklopeným fascinujícími skalními stěnami, obdivovali několik úchvatných výhledů přímo z podzemí na vodní hladinu, dostali se k legendami opředenému Hágenovu zvonu, volně se prošli po dně bájného lomu, kde se za účasti kamer kdysi proháněl Limonádový Joe, ... Tady nás to zkrátka bavilo :-) Sluší se poděkovat Petrovi za skvělý nápad a prvotřídní výlet, který nám nabídl jedinečný zážitek a pohled na unikátní část Českého krasu.

HUSTOPEČE - SLAVNOSTI MANDLONÍ

23. března 2025

Rarita, jaká nemá ve střední Evropě obdoby ..... Již počtvrté se ústečtí rekreační turisté spolu s několika tisíci podobných zvědavců vypravili do jihomoravských Hustopečí na Břeclavsku, aby se při procházce sadem na Starém vrchu opět pokochali narůžovělou záplavou krásně rozkvetlých věhlasných hustopečských mandloní. Třešničkou dne byl větrný výstup na zdejší rozhlednu, ze které jsme z ptačí perspektivy obdivovali zářivý mandloňový sad pod námi a rozhlédli se do krajiny na Pálavu i nádrž Nové Mlýny. Děkujeme Márii za vydařený nedělní výlet v srdci jižní Moravy.

ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZONY 2025

22. března 2025

S koncem března začíná v Pardubickém kraji tradičně i hlavní turistická sezona. Letošní symbolické "ZAHÁJENÍ" hostilo město Holice, kde nechyběla velmi početná výprava turistů i cyklistů z našeho odboru. Holičtí organizátoři připravili pro všechny natěšené účastníky bohatý celodenní poznávací program, včetně řady turistických tras jarní přírodou přilehlého okolí, kulturních vystoupení a možností poznat místní památky. Je odstartováno! V severní části Pardubického kraje jsme si užili nádherný sluníčkový den. Jedním slovem - paráda!!!

PRVNÍM JARNÍM DNEM

20. března 2025

Jaro vlétlo i do naší turistické stáje ... Pod sílícími paprsky jarního sluníčka se vyhoupla pětice cyklistů do sedel, aby si užila pohodovou okružní vyjížďku krajinou rybníků u Vysokého Mýta. Opojeni počínajícím jarem jsme "vojeli" pár okresek i polních cest, provětrali ducha, utužili tílka a nabrali potřebnou energii aktivním odpočinkem. Sympatický cyklistický projev :-) 

PRAHA - HOLIDAY WORLD 2025

16. března 2025

První letošní výlet do Prahy zavedl rekreační turisty do Letňan na veletrh cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World, abychom načerpali inspiraci  pro naše další aktivity. Odpolední čas vyplnila návštěva Královské zahrady, kde se v zahradním skleníku skrývala výstava Předjaří: prchavé existence s rychlenými kytkami a tvorbou mladých umělců. Posledním bodem programu byla výstava darů pro prezidenta z daleka i blízka v Rožmberském paláci Pražského hradu.  Děkujeme Honzovi za vzorně zorganizovaný výlet.

NA KOLE PŘEDJAŘÍM

9. března 2025

Teploty lámou rekordy, hřích sedět doma. A tak se sedmička cyklistů vyhoupla do sedel, aby si užila krásu předjarní přírody vůkol Oustí. A věru, bylo na co se dívat. Nedělní odpolední vyjížďka byla osvěžující a moc pěkná.

NA PEČENÁ KOLENA

8. března 2025

Pozvánka na pečená kolena zněla skvěle!!! A skvělý byl i celý osmý březnový den, kdy se dvaatřicítka orlickoústeckých "masoholiků" srotila v malebném Jablonném nad Orlicí, odkud se "lážo plážo" vydala sluncem zalitou předjarní přírodou s četnými výhledy na kulinární výpravu do jedinečné jamenské hospůdky U  Moravců, kde nás čekaly chuťově "mňamózně" famózní porce pečených kolen.  "Propánakrále" -  to      vám byla dobrota :-)   Tak - jestli je někde vepřové koleno doma, pak je to zcela jistě v této útulné oáze, kterou po gurmánských orgiích rozezněly božské tóny dvou  akordeonů s lidovými písněmi z Čech, Moravy, Slovenska, ...   Byli jsme nadšeni!!!   Neradi se loučíme, nechce se nám, ale pohled do jízdního řádu je nekompromisní  :-)   Již potřetí jsme pod Suchým vrchem prožili neopakovatelnou báječnou atmosféru, za což především děkujeme přátelské rodině Moravcových a samozřejmě i Pavlovi za perfektně připravenou akci. Děkujeme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NEPOMUKY - MARIÁNSKÁ HORA - D. ČERMNÁ

7. března 2025

O prvním březnovém čtvrtku využili rekreační turisté nečekaně krásného jarního počasí k vycházce "nad plán". V počtu třináct vyjíždíme směr Letohrad a Lanškroun a vystupujeme na zastávce Horní Čermná - Nepomuky, odkud vyrážíme směr rozhledna Mariánka. Obloha bez mráčku, výhledy do všech světových stran, prostě jarní pohádka! Od rozhledny přecházíme k poutnímu kostelu na Mariánské hoře, zdejší křížová cesta je bez zeleně trošku jiná, než jak ji známe.... Lesem míříme až ke Kreuzingerovu kříži, odkud sestupujeme neznačenou cestou kolem Areálu zdraví do městyse Dolní Čermná. Příjemná vycházka, nelitujeme a děkujeme Ivě za pohotový nápad.

ZA PRVNÍMI POSLY JARA

6. března 2025

Příroda se probouzí a s počátečním  závanem jara i okteto cyklistů z naší odborové stáje, které  se vypravilo do kosteleckého zámeckého parku za křehkou krásou prvních poslíčků jara. A věřte, že bylo na co se dívat. Letošní cyklosezona byla odšpuntována a moc jsme si to v rodovém sídle šlechtického rodu Kinských užili. Sportu zdar, cyklistice zvláště :-)

MORAVSKOTŘEBOVSKÝ  MASOPUST

1. března 2025

Oslavy rozpustilých masopustů jsou v těchto dnech v Česku v plném proudu a vydat se za nimi můžeme do všech koutů naší vlasti....  Jednu takovou veselou taškařici navštívila skupinka rekreačních turistů v Moravské Třebové, kde jsme si užili tradiční masopustní průvod s houfy pestrobarevných i obřích masek,  zakončenou bohatým programem. O spoustě dobrot ani nemluvě.  Děkujeme Věrce za pěknou první březnovou sobotu. 

HLEDÁNÍ STROMOUCHA

1. března 2025

Březen odstartoval a s ním i oblíbený turistický pochod "Hledání Stromoucha", který první březnovou sobotu se železnou pravidelností pořádá Sbor pro záchranu hradu Lanšperka. V předjarní přírodě na trasách rozmanitých kilometrových délek jsme si užili pohodovou atmosféru.

CHOCEŇ - DÍVČÍ DOLY

28. února 2025

Na poslední únorový den pozvala Mária rekreační turisty na vycházku do okolí Chocně. Čtrnáctičlenná skupina si prošla lesní naučnou stezku Dívčí doly zřízenou v roce 2012  vedoucí kolem Darebnického rybníka skrz území bývalého stejnojmenného hradiště i hradiště Hlavačov. A tak poznáváme další dosud neznámou možnost příjemné nenáročné vycházky nedaleko Ústí. Děkujeme Márii. 

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

24. února 2025

Chcete-li vidět radnici ze 16. století postavenou v pozdně gotickém slohu, která po staletí až dosud slouží představitelům města, zajeďte si do Moravské Třebové stejně jako skupinka rekreačních turistů. Můžete obdivovat žebrovou křížovou klenbu v zasedacích místnostech, obřadní síň s hřebínkovou klenbou a toskánským sloupem uprostřed, síň konšelů s bohatou výmalbou stěn i stropu, ale i dva historické artefakty u vchodu - motovidlo a moravský loket. Když k tomu přidáte návštěvu evangelického kostela postaveného německými luterány před válkou ve tvaru obrácené Noemovy archy a procházku po Knížecí louce, dostanete zajímavě strávené dopoledne v prosluněném únorovém pondělku. Dík patří Pepíkovi za nápad i zajištění akce. 

LITOMYŠL - Mezinárodní den průvodců

22. února 2025

Jubilejní 40. ročník Mezinárodního dne průvodců umožnil necelé dvacítce našich rekreačních turistů poznávání historie Litomyšle s výkladem skvělého průvodce a s několika překvapeními. Po obvyklé procházce náměstími ve středu města až na Zámecké návrší následoval sestup do sklepů zdejšího již zrušeného pivovaru a poté výstup na Červenou věž se širokým výhledem na město i jeho okolí. Bonusem pro účastníky vycházky byla návštěva hřbitova s monumentálním pomníkem nad hrobem zdejší rodačky Magdaleny Dobromily Rettigové. 

LIBCHAVSKÝ MASOPUST

15. února 2025

Předzvěstí jara jsou nejen prodlužující se dny, ale také masopustní veselice. Taková jedna se již po jednadvacáté konala v nedalekých Dolních Libchavách, kam dorazila početná horda orlickoústeckých turistů, aby se za zvuků živé hudby a jiného hlomození zvesela zapojila do maškarního průvodu. Oslavy vyvrcholily v areálu místní fary, kde jsme si pošmákli na staročeských zabijačkových dobrotách a užili si zábavně komentovanou bohatou tombolu - aj štěstíčko se letos na některé z nás usmálo :-)   Alenko a Karlíku, děkujeme za pozvání na tradiční libchavskou taškařici a především za skvělé pohoštění v podobě výborných koblížků a voňavého svařáku. Alenko, dííííky !!!!!

HNÁTNICE - HORÁKOVA KAPLE

10. února 2025

O druhém únorovém pondělku se rekreační turisté vydávají na vycházku z Hnátnice do Dolní Dobrouče. Místo cyklostezky volíme lesní cestu zpevněnou po nočním mrazíku, a tak stoupáme na Kočtinu, odkud vidíme celé panoráma od Suchého vrchu přes Králický Sněžník s bílou sněhovou čepicí až po vrcholky Orlických hor. Od Horákovy kaple se menší skupinka vrací do Ústí přes vrch Strážný, zatímco většina končí podle plánu v Dolní Dobrouči. Za zimní provětrání děkujeme Janě. 

Z BRANDÝSA DO POTŠTEJNA

8. února 2025

Do městečka Brandýs nad Orlicí, kde v minulosti pobýval J. A. Komenský a kam jezdívali velikáni českého národa, se po čtrnácti dnech ráda vrátila i osmička turistek a turistů, která odtud tentokráte zamířila na příjemný špacír podorlickou zvlněnou krajinou přes "obě Skrovnice" a osadu Hájek do malebného Potštejna v údolí Divoké Orlice, kde jsme v jedné z místních restaurací završili naše pohodové sobotní "vejletění". Velké "D" - jako DĚKUJEME pro Alenku a Karlíka :-)

VELKÉ OPATOVICE

8. února 2025

V rámci letošního 30. ročníku pochodu "Opatovské šmajd", pořádaného KČT Malá Haná, se na trasách v okolí Velkých Opatovic pohybovalo třináct stovek účastníků. Ve směru na Jevíčko jste mohli zahlédnout i skupinku osmi rekreačních turistů z našeho odboru. Letos vládla spokojenost s počasím, organizací i nabídkou občerstvení, jen ty ceny zase povyrostly..... 

ZE ŽAMBERKA DO ČESKÝCH LIBCHAV

1. února 2025

Pod Karlovou taktovkou se vydala desítka letitých turistických parťáků na další krajinnou potulku. A nemuseli jsme cestovat nikam daleko, krásně je i za humny, viďte pane Bohouši Vacku údajně z Pardubic ...  Výchozím místem se stalo podhorské "Rio de Jambeiro", odkud nabíráme směr jihozápad a přes dlouhoňovickou "Výhlednu" stoupáme na strmý vrch Kozinec, kde se nám otevřelo úžasné panorama s dominující "helmou" Žampachu. Kocháme se pěknými výhledy, užíváme si první hřejivé sluneční paprsky a krokem turistů požitkářů kráčíme do cílového bodu - do českolibchavské chaty Habřinka. Prima, moc prima prožitý den před svátkem všech Hromnic. Karlíku, děkujeme a udělujeme 1*!

POCHOD "PŘES STŘECHU EVROPY"

1. února 2025

Memoriál Jaroslava Hamerníka byl původně lyžařský přejezd evropského rozvodí Přes střechu Evropy, ale v posledních letech se pro nedostatek sněhu stal pěším pochodem. Rekreační turisté, kteří tuto akci dosud nenavštívili, se v počtu osmi členů zúčastnili jeho 54. ročníku. Procházíme krajinou ozářenou sluncem od zastávky v Pusté Kamenici přes vrchol Žižkov, převážně po lyžařské trase se zbytky zledovatělého sněhu, k přírodnímu koupališti v Borové, kde je cíl dnešního pochodu. Odjíždíme jako první už před polednem a jen díky Gunnarově obětavosti si vezeme diplom i sladkou odměnu - to vše bez (jinde běžného) poplatku za startovné.

"Z BRANDEJSA DO OUSTÍ"

25. ledna 2025

S dobrou náladou vstala sedmička dvounožců do pětadvacátého lednového dne a za pomoci "Národního dopravce" vyrazila "hopsa hejsa do Brandejsa".  Po vyplenění místní cukrárny stoupáme do Sudislavy, kde jsme si s velkou chutí slupli pár  buřtíků a posilněni pokračovali přes malou vísku Hrádek do Oustí. Sobotní špacír jsme si náležitě užili. Karlíku, děkujeme!

BETLÉM V ČESKÝCH LIBCHAVÁCH

25. ledna 2025


Betlém v domku pod silnicí v Českých Libchavách už někteří rekreační turisté viděli, ale přidala se řada dalších, a tak po lednovém sobotním poledni zvoní u domku skupina téměř dvacetihlavá. Obdivujeme figurky od čtyř autorů z Ústí a z Brandýsa, poptáváme se majitelky na vše, co nás o stavbě a historii betlému zajímá, a potom spěcháme na Habřinku, abychom si poklábosili i s těmi, kteří se na delší výpravy nevydávají. Ale nakonec celá třináctka šupajdí do Ústí po svých!!! Hedo výborně, dnes se podařilo zaktivizovat mnohé pecivály.

LEDOVÉ SOCHY PUSTEVNY

23. ledna 2025

Každoroční ledové slavnosti na beskydských Pustevnách jsou v plném proudu, a tak se tam vydala také čtveřice našich rekreačních turistů, aby si prohlédla ledové sochy umístěné ve dvou stanech, tentokrát na téma Peklo a Betlém. Hustá mlha a silný vítr nedovolily široké výhledy ani kratší procházku, a tak se vracíme plni dojmů nejbližšími spoji domů. Děkujeme Gunnarovi za pěkný výlet.

Z LETOHRADU DO LIBCHAV KE DŽBÁNU

18. ledna 2025

Prý, že bude hezky ...   "Zlatý voči". Kdepak asi udělali čeští meteorologové chybu? :-) :-) :-) Radiátory staženy, svetry nataženy, beranice naraženy - ten správný čas vyrazit na výšlap za krásami zasněžené přírody pod Orlickými horami. Výlet zahajujeme vlakovým přesunem do Letohradu, odkud kloužeme po zasněžených i zledovatělých cestách obklopeni ojíněnými větvemi stromů přes Písečnou, Žampach a Hlavnou do Libchav, kde U Džbánu končíme vydařenou sobotní akci, kterou v dobrém spískal Karel. Děkujeme!!!  Krásně strávený osmnáctý den letošního roku pro desítku zateplených pěšáků a jednoho cyklistu :-)

TOULKY ZIMNÍM KUTNOHORSKEM

17. ledna 2025

Úctyhodná dvanáctka rekreačních turistů se zúčastnila zimního putování Kutnohorskem. Startujeme na bojišti bitvy u Malešova (1424) v malé obci Bykáň čítající dvacet obyvatel, ale pyšnící se pohledným kostelíkem. Ve starobylé vesnici Úmonín poznáváme zámek patřící soukromé firmě, která ruinu zámku i přilehlých objektů dokázala zrekonstruovat do moderní podoby a dokonce nám umožňuje nahlédnout do areálu. Na další cestě odbočujeme po příhodné (dnes nejsušší) cestě k poutnímu kostelíku na kopci, leč slibované výhledy na Orlické hory zůstávají jen v podobě přání. V sousední Nové Lhotě vlastní zámek soukromá osoba, která postupuje s jeho zvelebováním svým možným tempem. Na konci putování nás čeká strastiplná blátivá cesta do obce Kluky, kde nalézáme zrekonstruovaný, ale nepřístupný zámek a opodál gotický kostel s právě opravovanou věžičkou. Vycházka se vydařila, i když počasí mohlo být příhodnější - dnes ani nasněženo, ani umrzlo...

NASAVRKY

14. ledna 2025

Slíbená zimní návštěva Nasavrk přilákala jedenáctku rekreačních turistů, a tak jsme si ve zdejším zámku vyslechli poutavé vyprávění o životě Keltů ve střední Evropě a zejména v nedalekém oppidu České Lhotice. Z písemných zpráv soudobých Římanů a z nálezů archeologů lze rekonstruovat způsob jejich života, znalost řemesel, možnosti obživy i odívání. V budově Správy Chráněné krajinné oblasti Železné hory nám její vedoucí pan Vlastimil Peřina formou filmu a vlastních diapozitivů přiblížil krásu fauny i flóry, obnovování živočišných druhů i rostlin a pestré geologické složení oblasti. Děkujeme Pepíkovi a už se můžeme těšit na dubnovou cestu do Přírodní rezervace Polom.

FOTOSTŘÍPKY

Z VÝROČNÍ KONFERENCE ODBORU KČT

12. ledna 2025

ČESKÁ TŘEBOVÁ

3. ledna 2025

Zájem sedmnácti rekreačních turistů o lednovou vycházku do sousední České Třebové překvapil organizátorku Helenu, která zajistila průvodce ve zdejším klasicistním kostele sv. Jakuba Většího a v Městském muzeu prohlídku výstavy Dárkonoši o vánočních tradicích různých zemí. Na plánovanou procházku parkem Javorka už nedošlo, protože se účastníci rozprchli jako hejno vrabců - na oběd, na kávu, nebo přímo na vlak domů.

NOVOROČNÍ STŘÍZLIVĚNÍ

1. ledna 2025

Nový rok jsme v naší turistické stáji začali vskutku aktivně. Dopoledne Novoročním výšlapem na Andrlák a dvě a půl hodiny po poledni se řada z nás pod taktovkou Petra a Patrika vydala na tradiční špacír zimní přírodou vůkol Oustí se zakončením v kerhartické hospůdce, kde jsme otestovali své šedé buňky mozkové při populárních kvízech o ceny. Řeknu vám - místy to vypadalo, že se nám mezi ušima prohnalo tornádo :-) :-) :-) Bezvadné zahájení letošního roku, bezvadná vycházka. Petře a Patriku,  děkujeme !!!!!

              NOVOROČNÍ VÝSTUP NA ANDRLŮV CHLUM

1. ledna 2025

Pro mnohé místní i vzdálené turisty se stal Novoroční výstup na Andrlův chlum neodmyslitelnou tradiční poutí Nového roku. Letos 1. 1. 2025 se 26. ročníku zúčastnilo 1125 milovníků přírody. Za dobu trvání této oblíbené akce přivítali pořadatelé na vyzdobené chatě Hvězda 27 039 lidí. 22 let je pořádaná humanitární sbírka Novoroční čtyřlístek na pomoc zdravotně znevýhodněným spoluobčanům, konkrétně na výstavbu bezbariérových přístupů k turisticky atraktivním zajímavostem. Letos ústečtí pořadatelé přispěli částkou 7 632 Kč. Celkem je to zajímavá suma – 114 123 Kč. Pěší stezku lesem zvolily skupiny známých sportovně založených občanů a celé rodiny s kočárky i domácími mazlíčky, jízdu po serpentinách silnice jednotliví cyklisté i členové cyklistického klubu z Chocně. Příjemně vytopená chata KČT Ústí nad Orlicí přivítala i známé sportovní hvězdy minulých let, světově uznávaného mořeplavce, spisovatele, kameramana i fotografa Rudolfa Krautschneidera, československého reprezentanta v cyklistice, bronzového medailistu z MS, účastníka OH 1976 v Montrealu Petra Bucháčka i nejlepšího hokejistu 80let minulého století Josefa Osmíka. Bohužel milovníci zimních radovánek museli nechat "prkýnka" doma. Sníh opět nebyl. Nejvíce účastníků bylo opět z Podorlicka, přišli i Pražáci, Kladeňáci, turisté z Českých Budějovic, Tábora, Chýnova, Brna, Prostějova, ale i z Vysokého Mýta a dalších míst ČR.

Odměnou všem účastníkům byla jinovatkou prozářená krajina, třpytila se i "Stříbrná krasavice", 29 let mladá rozhledna s vyhlídkovým stolcem 34,6m, na který vystoupalo mnoho účastníků akce. Největším přáním všech účastníků bylo pevné zdraví do dalších let. Tak ať k němu přispějeme alespoň malou měrou.

Milan Richter

SILVESTR NA STRÁŽNÉM

31. prosince 2024

Stala se z toho již tradice. Když Silvestr, tak špacír na vrch Strážný, na kterém samozřejmě ani letos nechyběla patnáctka rekreačních turistek a turistů z našeho odboru. Do termosky čaj, vzít i něco ostřejšího a na zub - a pak už jen co noha nohu mine vzhůru do lesů, kde se na konci trasy pravidelně setkáváme s místními i přespolními, mladými i starými, za doprovodu živé muziky opékáme buřtíky, připíjíme na zdraví, ......            Pomalu odtikává čas, rok 2024 se za pár hodin uzavře, a to proto, aby udělal místo roku novému ......              Tak nezapomeňte, že příští rok nám přináší dalších 365 nových pokusů žít lépe :-)

TRUSNOV - UHERSKO

29. prosince 2024

Letošní sto devátá vycházka rekreačních turistů směřovala ze sluncem zalitého Ústí až na rozhraní okresů Ústí, Pardubice a Chrudim. Od zastávky v Sedlíšťce se devítka turistů vydává hustou inverzí do obce Trusnov, kde už třetím rokem provází pan Kudrna zájemce svým Staročeským muzeem. Nepřeberné množství předmětů z nejrůznějších oborů lidské činnosti nashromáždil díky své zálibě ve starých věcech od dětství, zbytek mu nanosili sousedé i lidé, kteří litovali vyhodit tyto artefakty na smetiště. S poutavým výkladem majitele jsme si ani nestačili prohlédnout všechny exponáty. Cestou dál míjíme základy zámečku Neulust a v  nedalekém Uhersku ještě stíháme obdivovat unikátní stoletá sgrafita zdobící několik místních budov.  Bylo to úžasné! Děkujeme Márii za zajištění poutavé vycházky.

                          POSLEDNÍ  VEJŠLAP                                      28. prosince 2024

To nám to zase uteklo, že?  Svátky uplynuly.  Dárky rozbaleny, salát dojeden a z cukroví  "vyžráno"  to nejlepší, .....  Po vyčerpávajícím vánočním lenošení se pestrobarevný had orlickoústeckých turistek a turistů vydal na tradiční vycházku, která vyvrcholila v příjemném prostředí chaty Hvězda na Andrlově chlumu, kde jsme společně zakončili letošní vydařenou turistickou sezonu. Jedlo se, pilo, pělo, křepčilo, .....  Krásný konec sezony, co říkáte?  :-) :-) :-)   Ať už byl tento rok jakýkoliv, nastal čas za ním udělat tečku - TEČKA

KVASINY - výstava betlémů

19. prosince 2024

Zámek v Kvasinách spjatý s automobilovým a zbrojařským průmyslem se o letošním adventu stal už po čtrnácté také rájem betlémů. V pěti zámeckých sálech jsou opět vystaveny betlémy všech materiálů, velikostí, domácího i cizokrajného původu. Na jejich prohlídku se vydala desítka rekreačních turistů z našeho odboru. Potěšili jsme oči i duši a poté vánočně naladěni spěchali deštěm nejkratší cestou na solnické náměstí, odkud nám odjížděl autobus domů.

ADVENTNÍ VYCHÁZKA

14. prosince 2024

Zima má mnoho atraktivních stránek a přináší spoustu krásných momentů ..... Jedním z nich je tradiční adventní vycházka do osvědčené sudislavské obecní hospůdky, kde si letos pětatřicítka orlickoústeckých turistek a turistů pochutnala na řízečku s bramborovou kaší, poklábosili jsme, chvíli spočinuli a poté někteří z nás fičeli na vlak do nedalekého "Kozárova", jiní k domovu tlapali pěkně po svých. Poetická třetí adventní sobota, pohodová vycházka, která nás příjemně vytrhla z předvánočního shonu. Buňko - dííííky!!!!!

ADVENTNÍ PRAHA 

                                                     13. prosince 2024

Čtveřice ústeckých rekreačních turistů navštívila třináctý prosincový den adventní Prahu. Nejprve jsme se vydali přes Václavské náměstí k Betlémské kapli, kde jsme si v podzemních prostorách prohlédli výstavu betlémů a vánočních ozdob. Poté zamířili na Staroměstské náměstí s probíhajícími  vánočními trhy a nevynechali jsme ani plánovanou návštěvu hřbitova na Malvazinkách s hrobem Evy Pilarové, Dana Nekonečného a Karla Gotta i s nedávno instalovaným bronzovým stromem ze sošek andělíčků. Domů se vracíme plni krásných dojmů. Děkujeme Márii za pěkný a pohodový výlet. 

Adventní trhy Chroustovice

Pátek 29. listopadu 2024

Zámek v Chroustovicích, který je sídlem odborného učiliště s mnoha učebními obory, se jednou ročně stává na jediný den i místem konání adventních trhů. Jejich zaměření na prezentaci tradičních řemesel a rukodělné práce přilákalo četné zájemce a mezi nimi také skupinku rekreačních turistů z našeho odboru. Každý si tady vybral nějaký drobný vánoční dárek a přes nepřízeň počasí jsme se vraceli domů spokojeni. Fandovi děkujeme za dnešní výlet.

Křenov - Památník ruských partyzánů - Chornice

Pondělí 25. listopadu 2024

O posledním listopadovém pondělí se osmička rekreačních turistů vypravila do východního cípu Pardubického kraje, kde se prošla přírodou, bez lidí i bez hospod, z Křenova přes Přední Arnoštov kolem kopce Hušák do Chornic. Modře značená trasa nás zavedla i k památníku výsadku ruských partyzánů na úpatí Kraví hory. Děkujeme Pepíkovi za příjemnou procházku prosluněnou podzimní přírodou. která byla letošní jubilejní 100. akcí oddílu rekreační turistiky.

LUŽE - SKUTEČ

Pátek 22. listopadu 2024

Ač podle kalendáře podzimní, počasím (mráz, poletující sníh) zimní - to je páteční vycházka devítky rekreačních turistů po jedné ze tří značených tras z Luže kolem hradu Košumberk a přes Lhotu do Skutče. Na jejím začátku však byla připravená prohlídka poutního chrámu Panny Marie Pomocné na Chlumku, nečekaně spojená s natáčením výkladu zdejšího kněze o historii, nedávné rekonstrukci a barokní výzdobě kostela, o čemž se můžete brzy přesvědčit na YouTube. Děkujeme Gunnarovi za dnešní vycházku.

Doudleby nad Orlicí

Sobota 16. listopadu 2024

Tradiční nákupy na farmářských trzích v zámeckém parku v Doudlebách nad Orlicí spojené s pohodovou vycházkou po břehu Divoké Orlice do Potštejna si zvolila k vyplnění sobotního dne desítka rekreačních turistek. Nevadilo dopolední pošmourné počasí, protože před příchodem do cíle se vyjasnilo, takže Potštejn se nám ukázal v celé své podzimní kráse.

Zářecká Lhota

Středa 13. listopadu 2024

Na třináctý listopadový den si rekreační turisté naplánovali návštěvu Mýdlotéky v Zářecké Lhotě. Od choceňského nádraží jsme po cyklostezce v nedaleké vesničce coby dup. Majitelka provozovny, paní Sejkorová, nám předvádí výrobu přírodního mýdla z připravených surovin (bez umělých přísad), vysvětluje další časově náročné fáze výroby a poté nás vede do patra domku, kde nás čekají mýdla nejrůznějších tvarů a vůní, která lze zakoupit na místě, nebo v e-shopu. S kouzelnými vánočními dárky se vracíme přes místní části Hradníky a Peliny do Chocně. Děkujeme Márii za nenáročnou, ale zajímavou a poučnou vycházku.

Husa

Sobota 9. listopadu 2024

Již počtrnácté se začátkem listopadu sešla skupina příznivců nejen přírody, ale i svatomartinského pohoštění. Přes dvacet ústeckoorlických turistů nejprve prošlo městskou částí Kerhartice a poté se po úpatí Andrlova chlumu vydrápalo přes Janderovu vyhlídku a Vicenovu studánku až k Chatě Hvězda, kde již čekala odměna v podobě dozlatova vypečených opeřenců. Díky nádhernému počasí, dobré náladě všech zúčastněných a umění místního šéfkuchaře neměla tato sobotní procházka daleko k dokonalosti!"

STRÁŽNÁ - TATENICE

Pátek 8. listopadu 2024

Desítka rekreačních turistů se v pátek vypravila do obce Strážná u Lanškrouna. Od zastávky pohlížíme na nedaleký kopec Lázek, ale vydáváme se opačným směrem kolem památných kamenů knížete Jana II. z Lichtenštejna z roku 1898 k Cukrové boudě, odkud po krátkém odpočinku sestupujme do Tatenice. Děkujeme Pepíkovi za hezkou vycházku podzimní přírodou.

Dolní Dobrouč – Vápenky - Letohrad

Středa 6. listopadu 2024

Na první listopadovou středu pozvala Jana rekreační turisty do rodné obce svého manžela, do Dolní Dobrouče, odkud se po turisticky neznačených cestách mezi zoranými poli a posekanými loukami přesouváme k vydatnému vodnímu zdroji, ke studánkám zvaným Vápenky. Pokračujeme po červeném značení lesem přes kopec s výhledy na Žampach a na Kopeček do nedalekého Letohradu, kde končíme vycházku obědem v nádražní restauraci. Děkujeme Janě za poznání nových cest.

Bohdašín-Slavoňov-Nové Město n. Metují

Středa 30.října 2024

Devítka rekreačních turistů si prošla v pravé podzimní mlhavé atmosféře trasu z Bohdašína (dříve známého těžbou železných rud) Klopotovským údolím do Nového Města nad Metují s příjemnou zastávkou ve dřevěném malovaném kostelíku ze 16. století ve Slavoňově a s občerstvením ve vyhlášeném hostinci U Bětky. Děkujeme Ivě za zajištění programu.

Solvayovy lomy

Sobota 26.října 2024

Na dlouho plánovaný výlet do Solvayových lomů jsme vybrali termín 26. října, kdy zde končí sezóna a je možné toho vidět nejvíce. Bývalý důl na těžbu vápence v oblasti Českého krasu je dnes zásluhou občanského sdružení Společnost Barbora o. s. přístupný veřejnosti jako hornický skanzen. Po prohlídce vstupního areálu jsme se projely parním vláčkem zajímavou krajinou. Následovala procházka do Svatého Jana pod Skalou se zastávkou na vyhlídce u kříže a sestup do obce. Po návštěvě kostela, jeskyně a studánky svatého Ivana, pokračovala naše cesta do Srbska. Tam jsme se konečně občerstvily za přijatelné ceny a spokojené s vydařeným výletem se vrátily domů. Děkujeme Hance.

Libchavy

Pondělí 21. října 2024

Terezeriánské léto stále trvá, sluníčko svítí a tak se sedmi turistkám dopolední vycházka v pondělí 21.října vydařila. Všech 10 zastavení naučné stezky, vybudované v Libchavách v r.2018, jsme sice neprošly, přesto jsme byly spokojené. Zpočátku nám trochu vadila chůze v mokré trávě, cesta lesem byla příjemná. Našly jsme i nějaké houby, zastavily se na oběd v restauraci U Džbánu a ve 13.00 hod. jsme se rozešly u železniční zastávky v Dolních Libchavách různými směry domů. Děkujeme Růže za pěkně využité dopoledne.

NELAHOZEVES a VELTRUSY

Sobota 19.října 2024

Osm rekreačních turistů zavítalo do středočeské Nelahozevsi, aby navštívilo zdejší renesanční zámek, patřící od začátku 17. století šlechtickému rodu Lobkowiczů. Po perfektním Honzově provádění všemi otevřenými sály přecházíme do nově zrekonstruovaného rodného domu Antonína Dvořáka s ideální možností individuálně si projít jak události ze skladatelova života, tak vyslechnout si i jeho vybrané skladby. Byl to pro nás jedinečný zážitek a můžeme doporučit všem, nejen příznivcům vážné hudby. Výlet končíme vycházkou kolem Malé vodní elektrárny Miřejovice na Vltavě k nedalekému baroknímu zámku Veltrusy s Braunovými sochami. Děkujeme Honzovi za dnešní celodenní poznávání.

VYSOČINOU 1

Čtvrtek 17. října 2024

Babí léto vrcholí, a tak devítka natěšených turistů neodolá tomuto lákadlu a vyráží poznávat méně známé kouty podzimní Vysočiny. První naší zastávkou je vyhlídkový vrchol Kamenice s pomníkem Karafiátových Broučků. Odtud naše kroky vedou na vrch Metodka s památníkem obětem II. světové války a do Odrance s dalším partyzánským pomníkem. Stoupáme na Bohdalec s krásnými skalami a lesními a lučními cestami dolů a nahoru přes Nové Jimramovské Paseky až pod skalní hrad Štarkov. Cestou nás trochu zdržela neuvěřitelná úroda hřibů, podhříbků, babek, bedel a dalších hub, takže pokračujeme malinko obtíženi nákladem dále. Štarkov je zajímavé místo se skalními útvary i výhledem. Přes obec Javorek pak vystoupáme k poslednímu lákadlu našeho výletu – skalnímu vrcholu Prosíčka. Trochu nám zvedne adrenalin výstup na vrchol zajištěný ocelovým zábradlím a za odměnu pak máme nejkrásnější výhled na Vysočině z vrcholového skaliska. Zbývá už jen doplazit se do cíle v Jimramově, kde si v místním bistru dopřejeme co hrdlo ráčí a s pocitem příjemně stráveného dne se vydat k našim domovům. Luboši díky, už se těšíme na další díl.

PŘELOUČ

Středa 16.října 2024

Po roce se rekreační turisté vypravili do jednoho z nejstarších měst našeho kraje, do Přelouče. Tentokrát volíme k prohlídce přírodní naučnou stezku Františka Filipovského s osvědčeným průvodcem Mgr. Matějem Peštou. Z náměstí, kde se nachází vloni navštívená Občanská záložna a rozlehlá základní škola, ale i dům, kde pobývala Magdalena Dobromila Rettigová, přecházíme Zborovskou ulicí na Vratislavské náměstí, odkud je jen kousek k Labi. Tady naše kroky omezuje právě opravovaná lávka přes Labe, po jehož břehu se vydáváme k vodní elektrárně a pak už míříme přes městský park ke gotickému kostelu sv. Jakuba. Bonusem dnešní vycházky je rozsahem skromná výstava kreseb zdejšího rodáka Ivo Štěpánka.

Pochod ZA MALÍNSKÝM KŘENEM

                                                                      Sobota 12. října 2024                                                                                              Stejně jako předchozí roky podpořila skupinka rekreačních turistů svou účastí pochod Za malínským křenem pořádaný KČT Kutná Hora a připojila se tak k více než pěti stům letošních pochodníků. Po Královské cestě podél říčky Vrchlice s nádhernými výhledy na chrám sv. Barbory a kolem několika bývalých mlýnů přicházíme k Velkému rybníku. Přes kontrolu na Škvárovně se vracíme do města na start pro diplom i chutnou grilovanou klobásu s křenem.

VODNÍ ELEKTRÁRNA PRÁČOV,

PŘÍRODNÍ REZERVACE STRÁDOVSKÉ PEKLO

pátek 11. října 2024

Pozvánka na exkurzi v Malé vodní elektrárně Práčov přilákala devět rekreačních turistů. A tak jsme konečně zjistili, jaké objekty se nacházejí nedaleko Křižanovické přehrady i k čemu slouží zdaleka viditelná vyrovnávací věž. Po zajímavém výkladu přecházíme kouzelným hlubokým údolím po břehu řeky Chrudimky přes Strádovské Peklo do Nasavrk, kam se znovu vypravíme už v lednu na zámek a na přednášku o CHKO Železné hory. Za dnešní vycházku děkujeme Pepíkovi.

VYSOKÉ MÝTO

8. října 2024

Druhé říjnové úterý strávila skupinka rekreačních turistů v nedalekém Vysokém Mýtě, kde využila Dne otevřených dveří k návštěvě domova pro seniory. Po prohlídce celého objektu a seznámení se s mnoha možnostmi aktivního odpočinku klientů procházíme jednu z tras městského okruhu vedenou prstencem městských parků v historickém centru Vysokého Mýta založeného Přemyslem Otakarem II. s velkolepým náměstím ve středu. Cestou podél hradeb míjíme Husův sbor, Vodárenskou věž, Klášterskou baštu i další pamětihodnosti - až po bronzový koš zavěšený na budově gymnázia na památku prvního veřejného basketbalového zápasu v Čechách. Děkujeme Fandovi za dobrý nápad na zajímavou vycházku.

VYCHÁZKA NA RYCHNOVSKÝ VRCH

6. října 2024

V podzimním nedělním odpoledni si osmička rekreačních turistů udělala příjemnou vycházku z Krasíkova na Rychnovský vrch. Cestou jsme závistivě nahlíželi do košů místních houbařů, plných praváků. Po občerstvení pramenitou vodou z Mariánské studánky jsme sestoupili pod kopec a po hrázi rozlehlého poldru v údolí Moravské Sázavy jsme přišli do cíle vycházky, na nádraží v Žichlínku. 

JABLONNÉ NAD ORLICÍ 

5. října 2024

I když s podzimem přichází sychravé a deštivé počasí, rozhodně nenastal čas vzdát se výletování ..... Zatažené a šedivé nebe, které dodávalo naší cestě patřičného divadelního dramatu, neodradilo trojici cyklistů od kulinární výpravy do Jablonného nad Orlicí, malebného městečka pod svahy Suchého vrchu, kde se konal tradiční "Rybářský den" s pestrou nabídkou rybích specialit. Okoštovali jsme lahodné kapří hranolky, došlo i na výborné rožněné masíčko, příště určitě ochutnáme rybí polévku, grilovaného pstruha, sumce či kapra, ...  Rádi bychom spočinuli déle a nasávali zdejší atmosféru, ale bohužel mnoho denního světla nám už nezbývá, proto se loučíme a každým šlápnutím se přibližujeme do svých vyhřátých domovů. I přesto, že z nebe občas padala voda, sobotní odpolko se vydařilo, byla pohoda i v nepohodě - holt, každý den není Nagano :-) :-) :-)

NOVÝ HRÁDEK - NOVÉ MĚSTO N. M.

30. září 2024

Díky zpoždění vlaku nestihla devítka rekreačních turistů autobusové spojení z Nového Města do Nového Hrádku, odkud jsme měli  v plánu poklidnou desetikilometrovou procházku Libchyňským údolím. A protože nešlo o žádnou "antickou tragédii", rozhodlo se o náhradním programu, který nás zavedl krásným krajem podél řeky Metuje přes místy popadané stromy i blátíčko do Pekla a dále cyklostezkou přes Ostrovy a Bražec do Náchoda. Počasí přálo, pravda - cesta se nám protáhla na patnáct kilometrů, ale protože nejsme žádní "nazdárci", i to jsme zvládli :-)   Děkujeme Jiřince a původně plánovaný výlet si necháme na jindy.

NA KOLE JIŽNÍ MORAVOU

24. - 26. září 2024

Jihomoravské vinice nás na podzim přitahují už roky svou magickou silou. Třináctičlenný chumel orlickoústeckých "duchocyklistů", kterému tradičně "orchestroval" Karel, dal na tři dny zapomenout Oustí a vydal se mezi vinohrady, do malebné krajiny, kde zlátne vinná réva. Letošní "cyklistická recidiva" nás zavedla pod vrcholky Pavlovských vrchů, kde projíždíme půvabnými vinařskými vesničkami, srdcem samých vinohradů, zvlněnými kopečky s pěknou razancí, sem tam kaplička, ... Kromě vinných sklípků plných lahodného burčáku jsme si nenechali ujít návštěvu notoricky známých míst překypujících zajímavostmi - společně jsme okoukli unikátní krajinářský celek Lednicko-valtického areálu s řadou drobných originálních stavebních památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů, v krásné krajině Pálavy zavítali do nádherného starobylého Mikulova, do Valtic symbolizujících především víno a nádherný zámek, do Lednice s úchvatným zámeckým exteriérem, na skok migrovali k rakouským sousedům, částečně obkroužili vodní plochu Novomlýnských nádrží, ze kterých trčí torza starých stromů a nepřehlédnutelný opuštěný kostelík na ostrůvku uprostřed vod - romantika non plus ultra :-)  Nechybělo zastavení u "sošné sochy" Věstonické Venuše či večerní pohodové posezení u burčáku v historickém sklípku Vinařství Maxmilián v Perné, nad nímž  se rozprostíraly naše postýlky :-)   Jižní Morava nám otevřela opět svou pohostinnou náruč, člověk se tady ani na chvíli nenudil. Děkujeme Karlovi za moc pěkné dny strávené mezi vinohrady!!!

LUŽICKÉ A ŽITAVSKÉ HORY

20. - 22. září 2024

Za devatero řekami a devatero horami se nacházejí tak trochu neprávem opomíjené, ale velmi pozoruhodné a kouzelné Lužické hory, které přirozeně pokračují na saské straně, kde slyší na jméno Zittauer Gebirge, tedy Žitavské hory, kam se na tři prosluněné dny zatoulala padesátka orlickoústeckých turistek a turistů. Na vzorně připravených trasách jsme všemi smysly vnímali panenskou přírodu bez přehnaného turistického ruchu, obdivovali velké množství bizarních skalních měst a útvarů, kochali se dechberoucími scenériemi a fantastickými výhledy po nesmírně "čučavé" krajině. Kvalitu obuvi i sílu lýtkového svalstva prověřily výstupy na nejvyšší vrcholek Lužických hor - vrch Luž s nejmenší lužickou rozhlednou, na zajímavý skalní masiv T¨¨öpfer (Hrnčíř) s malebným hostincem i řadou skalních vyhlídek nebo na výrazný kopec Hochwald (Hvozd) s turistickou chatou, vyhlídkovou terasou a kamennou rozhlednou, která nám nabídla parádní pokoukáníčko po kraji typickém kuželovitými vrchy dávno vyhaslých sopek. Krásných výhledů jsme se dočkali z úchvatného skaliska Nonnenfelsen - Jeptišky či z vrcholové vyhlídky na mohutné Popově skále. V srdci Žitavských hor obdivovali půvaby městečka Kurort Oybin, svezli se parním vláčkem, "hradology"  ohromila návštěva monumentálního komplexu zříceniny hradu Oybin a kláštera, který se vypíná nad údolím tohoto nádherného lázeňského letoviska. Okoukli jsme Trojmezí, místo, kde se setkávají hranice tří zemí, zavítali do útulného rekreačního areálu Kristýna s pěkným přírodním jezerem, v jehož čistých vodách si dvacátý zářijový den Iva užila prííííma "čvachtačku".  Měli jsme toho plné nohy, plné plíce, plné "voči i brýle", možná i kecky, ale stálo to za to!!!!   Tak čau Lužické a Žitavské hory, bylo nám u vás báječně!!!                          Bezchybné, dokonalé, luxusní, ... - to jsou adjektiva, která nejpřesněji vystihují uplynulé tři dny. Same, vysekáváme ti poklonu a děkujeme za prvotřídní výlet!!!  Slovy účastníků  - jeden z nejkrásnějších turistických zájezdů!!! Jsme nadšeni!!!

BRIGÁDA  KČT

20. září 2024

Několik desetiletí hyzdila dětské hřiště u Chaty Hvězda betonová plocha jakožto pozůstatek po bývalých garážích. Na jaře letošního roku správní rada Chaty doporučila zatravnit onen nevzhledný kus pozemku. Samotného díla se pak chopili tři její členové - Miloš Kubíček, Tomáš Doutnáč a Michal Růžička. Po několikahodinové dřině se podařilo upevnit kládu, upravit navezených šest kubíků hlíny a vyset travní semeno, za což následovala odměna v podobě zlatavého moku a opečených buřtů. Je jen na nás, zda letošní brigáda bude jen osamoceným výkřikem do tmy nebo první z mnoha následujících brigád!

K ROZHLEDNĚ ANDRLŮV CHLUM

8. září 2024

Posledním letním dnem letošního roku byla neděle 8. září, kdy proběhl 29. ročník cyklo a pěší akce "K rozhledně Andrlův chlum". Ke stinným stránkám patří, že se bohužel pořadatelsky sešly dvě akce. Kromě turistické i ta orlicko-ústeckého automotoklubu – Mistrovství ČR závody minikár. Od "Zabitého" byla silnice uzavřena, do cíle před turistickou chatou HVĚZDA přicházeli pěšáci i cyklisté cestou lesem. Klidný Andrlův chlum byl tentokrát "obšancován" reproduktorovými bednami, z nichž se linula hlasitá hudba nebo hlášení komentátorů o časech jednotlivých závodníků -  a to od půl deváté do 16 hodin. Pro rok 2025 se podařilo domluvit, že turisté budou mít akci 7. září 2025 a automotoklub o týden později. Smutná byla i účast z pořadatelského KČT Ústí nad Orlicí, zúčastnilo se pět členů. Celkově se akce vydařila, přišlo celkem 95 účastníků -  pěších 65 a cyklistů 30. Nejvíce z okresu Ústí nad Orlicí, přijeli však turisté z celé ČR - Přelouč , Březová nad Svitavou a dokonce i pěšák z USA. Tomu učarovalo nádherné pořadatelské tričko.

DEN REGIONU

6. září 2024

V pátek 6. září se konala již tradiční propagační cyklojízda regionem Orlicko-Třebovsko, které se zúčastnila téměř dvacítka členů a příznivců našeho odboru.  Sraz byl u Roškotova divadla, po zastávce v Klopotech a na vyhlídce nad Libchavami jsme se vyšplhali nad České Libchavy, kde jsme si vyslechli povídání od autora tamní lipové aleje a vyřezávaných objektů. Další zastávkou bylo komunitní centrum v Horních Libchavách a pak už se peloton cyklistů vydal do Hnátnice, kde byl cíl letošní jízdy.

Řečany nad Labem

4. září 2024

Začátek září, trvající tropické teploty - a přesto se sedm rekreačních turistů vydává na rozhraní Pardubického a Středočeského kraje. Z Chvaletic stoupáme po cyklostezce na Vyhlídku, odkud se pod námi rozprostírá široké Polabí. V Hornické čtvrti se zastavujeme u pamětníků původní obce - u budovy obecné školy a evangelického kostela. Po delší cestě lesem přicházíme k neobvyklému skalnímu útvaru Obří postele. V nedalekých Zdechovicích vidíme zámek a park zdevastované po pobytu sovětských vojsk. Lesní Kočárovou cestou přicházíme ke Kamenné bráně, bývalému vstupu na Zdechovické panství. Děkujeme Heleně za zajímavou vycházku, kterou jsme zvládli i při teplotě 34 stupňů.

TANVALDSKÝ ŠPIČÁK

31. srpna 2024

Člověk turistický má někde uvnitř zabudovanou touhu zdolávat vrcholky hor - a je úplně jedno, jak jsou vysoké .....  Skvělým tipem na poslední letošní prázdninový výlet byla jednodenní výprava na Tanvaldský Špičák. Není to sice největší kopec na světě, ale přesto to byla pro nás bezva výzva :-)   Naladěni na léto a s dobrou náladou obula dvaapadesátka orlickoústeckých turistů a jejich příznivců "neposedné tenisky" a zamířila do největšího lyžařského střediska Jizerských hor - do Skiareálu Tanvaldský Špičák I., odkud se příznivci pohodové turistiky a zdravého pohybu vydali na jednu ze tří vzorně připravených atraktivních tras určených pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Nádherné výhledy po okolí se nám naskytly z kamenné vyhlídkové věže s turistickou chatou na vrchu Špičák, krásu zdejší krajiny si vychutnali z nedaleké skalní vyhlídky Fanterova skála, z netypické rozhledny Špička na Malém Špičáku či rozhledny Světlý vrch tyčící se na stejnojmenné hoře. Jednodenní turistickou kratochvíli končíme v horském městečku Smržovka proslulém výrobou skleněných knoflíků a sáňkařským sportem. V jizerskohorské přírodě jsme si užili krásně teploučké počasí, nějaké to bloudění, daleké výhledy, čerstvý luft a hlavně všeobecnou pohodu. Pěkný, krásný, šumný, nádherný, ... a další a další přívlastky udělujeme dnešnímu výletu. Majko a Same, skvělá akce, děkujeme !!!!!

ZA SVATÝM IVANEM

31. srpna 2024

Po enormně známé trase se vypravila poslední prázdninový den neúnavná dvojka na "horkých sedátkách" přes potštejnský zámek a město krajky do vyhledávané rychnovské přírodní oázy Les Včelný, kde jsme našli spoustu zajímavých turistických bodů. Mohutnou Ivanskou skálu s vyhlídkovým altánem a malou  jeskyňkou s figurou poustevníka Ivana  oblečeného do stylového hábitu, u romantického Ivanského jezera spočinuli v družné debatě s oblíbenou autorkou řady populárních románů pro ženy Marcelou Mlynářovou, obdivovali nádherně fotogenickou perníkovou chaloupku, .....   V areálu rychnovského barokního zámku naší pozornosti neunikla výstava historických vozidel ani zdejší vyhlášený řemeslný jarmark, cestou se zastavili u pomníku paradesantu Barium v obci Slemeno. Příjemnou atmosféru si užili v parku Nového zámku v Kostelci, kde jsme si počechrali chuťové buňky na velkém pikniku se spoustou jídla i pití a v Galerii Kinský se neubránili úsměvu při prohlídce humorných obrazů třebechovického malíře Pavla Matušky. Pár "kuků" do fotogalerie napoví, jak se nám výlet vydařil :-)  Zajímavé zážitky, pěkné to bylo!!!

SEMANÍNSKÉ MAKRELOVÁNÍ

30. srpna 2024

Léto je čas slunění, cestování a oblíbeného grilování .....  Rybička na grilu přilákala na start krátkého a nenáročného výletu sedm cyklistů, aby se v poklidném tempu společně vydali pod svahy Kozlovského kopce do semanínského sportovního areálu, odkud se předposlední prázdninový den linula neodolatelná vůně grilovaných makrel a jiných pochutin z udírny. Příjemně strávené slunečné odpoledne na kolech :-)

HŘEBEČSKÉ DŮLNÍ STEZKY

29. srpna 2024

Koncem srpna (letos už podruhé) prochází skupina rekreačních turistů Hřebečské důlní stezky. Tentokrát vystoupáme i na rozhlednu na Strážném vrchu, která má připomínat výztuž dobývací štoly. V parném dni vidíme daleko, leč zamlženě - Kralický Sněžník, Šerák, Keprník.... Postojíme u zrušeného dolu Gerhard, obdivujeme "měsíční krajinu" - haldu vytěžené šedé hlušiny. Vycházku opět končíme na vyhlídce U tety nad hřebečským tunelem. Děkujeme Hance za pěknou akci. 

CHVALETICE - TÝNEC NAD LABEM

24. srpna 2024

A zatímco cyklisté z našeho odboru zamířili dvacátý čtvrtý srpnový den do Borohrádku k vodě, osmička rekreačních turistů se vypravila do úrodného rovinatého Polabí, aby se prošla mezi městečky Chvaletice a Týnec nad Labem. Cesta vedla podél řeky Labe, kolem jeho slepých ramen a přírodní rezervací Týnecké mokřiny. U Labe jsme míjeli nespočet rybářů a u jednoho se zastavili, neboť právě chytil cejna. Před Týncem naší pozornosti neunikla na kopci stojící Týnecká tvrz. Po druhé hodině odpolední spokojeně odjíždíme k domovu. Děkujeme Heleně za pěknou a pohodovou nenáročnou vycházku. 

DO BOROHRÁDKU ZA KOUPÁNÍM

24. srpna 2024

Teploty, šplhající se k tropickým hodnotám, lákají tisíce lidí k vodnímu osvěžení. Není proto divu, že nás Toník vzal k vodě do Borohrádku, kde se trojice cyklistů zanořila do hlubin zdejšího oblíbeného písníku Na Zámlýní.  Opojeni sluníčkem se vycházkovým tempem spokojeni vracíme k domovu okolo původního vodního tvrziště Těšnov, rybníka Dešnov, zříceniny hrádku Dřel a poutního areálu Homole. Byla pohodička, horký vzduch i mokrá trička :-)   Toníku - děkujeme!!!

EXKURZE V LESNÍCH ŠKOLKÁCH UDÁNKY

19. srpna 2024

Lesní školku ukrytou v hřebečských lesích nedaleko Kunčiny pomohl objevit rekreačním turistům Pepík, který zde zajistil exkurzi, první za celou dobu 45leté historie podniku. Od průvodce se dozvídáme mnoho zajímavého o práci ve školce. Jednotlivé druhy stromů vyžadují rozdílnou péči - zatímco modřín mohou expedovat už druhý rok od výsevu, jedle zde roste šest let, než ji lze přesadit do lesa.....  Stromky k výsadbě odtud putují do podhůří Orlických hor a do nejbližšího okolí, aby rostly ve stejném výškovém pásmu. Po skončení exkurze odcházíme k pozůstatkům Udánského hradiště a přes místní část Udánky míříme do Moravské Třebové. Děkujeme Pepíkovi za zajímavou vycházku a za rozšíření obzorů.

OLOMOUC a HRAD ŠTERNBERK

17. srpna 2024

Sedmnáctý srpen, jeden z nejteplejších dní letošního léta a sedmička rekreačních turistů vyráží v souladu s ročním plánem na putování za fiktivní postavou Jaroslava ze Šternberka do rozpálené Olomouce. Vedeni naším skvělým průvodcem Honzou přicházíme ke katedrále sv. Václava, do kaple sv. Jana Sarkandera, prohlížíme si odsvěcenou kapli Božího těla v bývalém jezuitském konviktu, ve kterém sídlí Umělecké centrum Univerzity Palackého, jdeme k "socialistickému" orloji a stoupáme po více než 200 schodech na radniční věž. Poté se přesouváme vlakem do Šternberka, abychom se nechali provést zdejším hradem, který podle pověsti nechal postavit právě Jaroslav. Nedivíme se těm, kteří dnešní akci vzdali, ale my jsme také vydrželi :-)    Honzovi patří dík za zajímavou a poučnou vycházku.

RAMZOVÁ

11. - 16. srpna 2024

Už počtvrté strávila skupinka rekreačních turistů pár srpnových dní v Jeseníkách v osvědčeném penzionu Pacifik v Ramzovském sedle, odkud jsme vyráželi na obě strany, tedy do Rychlebských hor i do Hrubého Jeseníku. Letos  jsme opět vystoupali ze Starého Města pod Sněžníkem na Dalimilovu rozhlednu a na Paprsek, lanovkou  se dopravili na Šerák a přes Keprník zamířili k Vřesové studánce a na Červenohorské sedlo, tentokrát kolem Kamenného okna. Poprvé jsme se vydali na Švýcárnu, odkud nás čekala náročná cesta přes Výrovku (už nikdy!). Nakonec jsme si vyšlápli na Smrk, nejvyšší vrchol Rychlebských hor. Díky vyšší nadmořské výšce jsme letošní vedra prožili v pohybu a ve zdraví. Tak zase za rok. 

ROKYTNICE V ORL. HORÁCH

16. srpna 2024

Horká série tropických teplot vrcholí podobně jako prázdninová cyklistická aktivita v našem turistickém odboru, která zavála čtveřici neúnavných cyklistů tentokrát do městečka Rokytnice ve východní části Orlických hor s tradiční venkovskou architekturou a nádhernou krajinou v okolí.  Ve stráni městského lesoparku jsme navštívili pečlivě udržovaný židovský hřbitov, moderní muzeum Sýpka s expozicí, která nás provedla přírodou Orlických hor a představila zaniklá i živá řemesla typická pro náš region, okoukli exteriéry Muzea lokálky a k příjemnému osvěžení využili místní přírodní koupaliště. Vzrušující okamžiky jsme prožili v údolí říčky Rokytenky - to byla pěkná cyklistická divočina :-) Další  den letošních prázdnin se vydařil !!! Jízda na kole je zkrátka super !!!

K VÁVROVU LOMU

15. srpna 2024

Jsou místa, která neomrzí ..... Pouhých pár kilometrů od Oustí se nachází nádherná lokalita s krásnými výhledy nejen na vesničku Bystřec - zatopený Vávrův lom s malebným jezírkem, kde si svlažila rozehřátá tílka trojice cyklistů. Pěkně kopcovitá trasa horem dolem střídala různé povrchy a rozhodně bylo na co se dívat, kochali jsme se přírodou, úžasnými panoramaty a v závěru dne se nechali okouzlit pohledem na překrásný západ slunce. Nadšeni se vracíme domů. Toníku, děkujeme !!!

JEN TAK NEDĚLNÍM ODPOLEDNEM

11. srpna 2024

Kdekdo heká, že je v létě horko, ale v našem turistickém odboru si ho užíváme :-)   Partička sedmi  cyklistů se vydala o druhém srpnovém nedělním odpoledni na "lážo plážo" projížďku krajinou a obcemi našeho okresu. Byla to báječná krasojízda, mrkněte na fotky :-)

LUŽSKEM

9. srpna 2024

Naladěna na léto se vypravila čtveřice cyklistů do "lužské kotliny" v chrudimském okrese, do míst mnoha pamětihodností a přírodních krás. Nad neuvěřitelně "čučavou" krajinou jsme se rozplývali z Radimské vyhlídky, rozhledny s poetickým názvem Jahůdka, vrcholu kopce zvaného Poklona i ochozů zříceniny gotického hradu Košumberk, kde na nás dýchla středověká atmosféra s velkou porcí romantiky. Čelist nám spadla při pohledu do útrob velkolepého poutního chrámu na vrchu Chlumek, který představuje výraznou dominantu zdejšího kraje.  Nad obcí Vanice určitě za krátkou návštěvu stála Stánina vyhlídka či vysokomýtská vyhlídková plošina.  ..... A právě pro tyto chvíle rádi jezdíme na kole, užili jsme si parádní devátý srpnový den :-)

LOŠTICKÝ  OKRUH

9. srpna 2024

Čtveřice rekreačních turistů se vypravila o druhém srpnovém pátku do Loštic, aby si prošla zdejší Loštický okruh se zacházkou k rozlehlému židovskému hřbitovu a se zastávkami na Palonínské skalce a U Huberta. Poté scházíme kolem zdejšího funkčního kamenolomu a sportovního areálu podél řeky Třebůvky do města. A kde jinde končit příjemnou vycházku než ve Tvarůžkové cukrárně. Děkujeme Gunnarovi. 

RUDOLTICE - LANŠKROUN

7. srpna 2024

Desítka rekreačních turistů strávila první srpnovou středu mezi Rudolticemi a Lanškrounem. Trasa vede od nádraží kolem kostela na Zámecký vrch s torzem dříve rozlehlého zámku. Vycházku končíme na upraveném lanškrounském náměstí s renesanční radnicí uprostřed. Děkujeme Aničce za nenáročnou vycházku.

MALEBMÝM NÁCHODSKEM

6. srpna 2024

Lidová písnička nelže, náchodský zámeček vršku kulatého opravdu stojí na kopci, o čemž se šestý srpnový den přesvědčila dvojice orlickoústeckých cyklistů :-)  Rozhlédli jsme se z horního ochozu bývalé obranné věže, prošli si revitalizovaný zámecký kopec, který je novou chloubou města, nahlédli do obory s daňky a muflony i do vyhlášeného "medvědária", ale bohužel chlupáči byli zřejmě na dovolené :-)   Okoukli historické jádro města, přisedli k "litinovému" Josefu Škvoreckému ... Vrcholem dne - minimálně výškovým - byl Dobrošov, resp. půvabná Jiráskova turistická chata s ikonickou rozhlednou, ze které se nám otevřelo překrásné kruhové panorama na Orlické hory i Krkonoše, ... Užili si báječné sjezdařské povyražení při průjezdu kaňonu řeky Metuje přes osadu Peklo s Bartoňovou útulnou do Nového Města s malebným náměstím a skvostným zámkem. Příjemný výlet korunovala rychnovská panelová výstava pod širým nebem ke stému výročí narození Jiřího Šlitra, výjimečného umělce, jehož život je spjatý právě i s Rychnovem nad Kněžnou. A jsme na konci, zatlačme slzu a pojďme se těšit na další akci :-)

POTŠTEJN

2. srpna 2024

Věděli jste, že "po kapličkách" lze vystoupat nejen na Andrlův chlum v Ústí, ale i na hrad Potštejn? O prvním srpnovém pátku si to ověřila sedmička rekreačních turistů, která spojila prohlídku hradu s vycházkou na Vochtánku, k Modlivému dolu a lipovou alejí po břehu Divoké Orlice. Hrozivá bouřková předpověď se naplnila až po návratu do Ústí .....   Děkujeme Janě za pěknou a zajímavou vycházku.

PASTVINY - ČESKÉ PETROVICE

31. července 2024

Početná grupa dvanácti rekreačních turistů si vyšlápla poslední červencový den od Kravího skoku u Pastvinské přehrady do Českých Petrovic pod vrchem Adam. Příjemná cesta ve stínu lesa doplněná Boženčinými vzpomínkami na místa mládí nás přivádí kolem Scholzova mlýna do cíle, který je rájem dětí s mnoha nafukovacími atrakcemi a skluzavkami. V tropickém dni zavrhujeme pokračování cesty po rozpálené asfaltové silnici do Mladkova, proto navštěvujeme jen zdejší kapličku a rozhlednu Amálka a míříme k domovu. Děkujeme Janě.

DO MĚSTA KAMENNÉ KRÁSY

30. července 2024

Malebné východočeské město Hořice vnímá většina z nás v souvislosti s výrobou hořických trubiček :-)  My se ovšem do tohoto místa vydali za uměním. V galerii pod širým nebem jsme potkali (mimo jiné) kazatele Jana Husa, vojevůdce Jana Žižku, skladatele Antonína Dvořáka i Bedřicha Smetanu, malíře Mikoláše Alše, zbojníka Juraje Jánošíka nebo ducha hor v originále Krakonoše, ... samozřejmě všechny v podobě soch :-) :-) Na návrší Gothard obdivovali unikátní sbírku světového sochařství, Riegrův monumentální obelisk či novorenesanční hřbitovní portál. Naší pozornosti neunikla pískovcová socha obřího trpaslíka - údajně největšího na světě, vystoupali na hořickou dominantu - Masarykovu věž Samostatnosti s turistickou rozhlednou, odkud jsme měli "městečko kamenné krásy" jako na dlani. Při cestě za uměním jsme neminuli kouzelný novogotický zámek Hrádek u Nechanic, na zpáteční trase k domovu venkovní sochařskou expozici Boháňka-Skála s avantgardními díly, smiřický zámek či barevný černilovský větrný mlýn. Cyklistika má spoustu tváří a rozhodně bylo na co se dívat!!! Bylo to překrásné a bylo toho dost ... :-) :-)

KŘÍŽEM KRÁŽEM ČESKEM

22. - 27. července 2024

"Páni, to byla jízda" .....  Čtvrtý prázdninový týden křižovala skupinka rekreačních turistů naši republiku díky zakoupené jízdence na léto. Naším cílem bylo navštívit města co nejvzdálenější. Začínáme na severu - Ústí nad Labem, dříve známé svými chemickými závody i pachem z nich plynoucím, se nám líbí až při pohledu z Větruše, jak se rozprostírá v údolí, ale i na kopcích a skalách po obou březích řeky. Namísto naplánované prohlídky (v pondělí zavřeného) zámečku, bludiště a hradu Střekov se vydáváme k zrekonstruovanému popravišti na Soudném vrchu a přecházíme až k hojně navštěvovanému Vaňovskému vodopádu. A zůstáváme na severu. V Litoměřicích neopomeneme vystoupat na vyhlídkovou věž Kalich, projít se po Máchových schodech, okouknout Máchovu světničku a občerstvit se ve vyhlášené restauraci Na páře. V nedalekém Terezíně si děláme představu o rozloze opevnění vybudovaného koncem 18. století a při pohledu na Malou pevnost s rozsáhlým hřbitovem nás stále děsí jeho zneužití fašisty ve století minulém... Změna směru - východ Moravy a krajské město Zlín - tady míříme do Lešné, kde opakujeme loňskou prohlídku jedné z nejhezčích ZOO a přidáváme návštěvu zámečku v areálu zahrady s dochovaným vybavením po původních majitelích. Zpět do Čech - západ a Plzeň s nově zrekonstruovaným nádražím, pivovarem a množstvím zdobených měšťanských domů na náměstí. Konečně si plníme sen a stoupáme na nejvyšší chrámovou věž kostela sv. Bartoloměje, odkud vidíme krajské město jako na dlani. Nakonec se vracíme na východ Moravy - okruh lázeňským městečkem Luhačovice přes kolonádu, hráz Pozlovické přehrady a kolem několika minerálních pramenů a mnoha lázeňských domů. Nejpříjemnější zážitek parného dne - opravené Sluneční lázně a možnost cachtat nohy ve vodě. Krásný, vydatný, ale únavný týden! Příště možná i dva !!

NA RYCHNOVSKÝ VRCH

27. července 2024

Eiffelovka se oblékla do olympijského, ústecká mikroskupina do cyklistického, aby se vypravila na "tajemný" Rychnovský vrch, výrazný vrchol nad dědinou Rychnov na Moravě, opředený mnoha pověstmi. Na úbočí "posvátné hory plné krás, záhad a tajů" jsme objevili pěknou Mariánskou kapli s velmi nezvyklým interiérem, nedaleko odsud nás ohromil unikátní třebařovský akvadukt (největší a nejstarší u nás), který byl doslova vyhrabán z tisíce tun nánosů, chvíli jsme obléhali monumentální zbytky gotického kláštera Koruna, za vidění určitě stál tatenický renesanční zámek se soudobou štukovou výzdobou. Velký dojem na nás udělalo útulné rychnovské koupaliště, ve městě s kohoutem ve znaku jsme žasli nad "hadrovými vozítky", kde si daly o tomto víkendu sraz posádky z celé republiky, ...   Ačkoli jsme byli v sedle skoro celý den, trasa byla spíše odpočinková. Jedním slovem - PARÁDA! Mrkněte na fotky.

ZA VZÁCNÝMI SGRAFITY

26. července 2024

Příznivce cyklistiky přilákala pozvánka do největšího soukromého přírodovědného muzea v České republice, která se spolu s jedinečnou expozicí českého trampingu nachází v kouzelném prostředí doudlebského renesančního zámku ... A že bylo na co se dívat. Obdivovali jsme pestrou přírodní expozici muzea s bohatou sbírkou čítající stovky exponátů, originální třímetrový model "Rok na vsi" z kukuřičného šustí, působivé dioráma s lesní zvěří, unikátní artefakty a materiály mapující celou českou trampskou historii - včetně života v osadách se vším všudy. V útulném zámeckém parku strávila čtveřice cyklistů opravdu obohacující páteční odpoledne.

PADESÁTOU ROVNOBEŽKOU

25. července 2024

Padesátá rovnoběžka severní šířky je zeměpisná kružnice, která obepíná celou zeměkouli - prochází Evropou, Asií, Tichým oceánem, Severní Amerikou, Atlantským oceánem a v Česku od Chebu po Opavu. Pro čtveřici našich cyklistů zněl tentokrát úkol jasně - vzít to z Oustí napříč Pardubickým krajem po "pomyslné čáře" obcemi, které jsou na tuto skutečnost pyšní a upozorňují na ni různými způsoby (Dolní Libchavy, Brandýs nad Orlicí, Choceň, Sruby, Moravany).  Pořád nás baví něco nového objevovat, výlet měl šmrnc a dojmy? Jen ty nejlepší. Na padesáté rovnoběžce jsme si užili krásný letní čtvrtek, včetně osvěžení ve vodách moravanského Duhového jezera a příjemného setkání s "cykloparťáky" z okolních turistických odborů :-)

NA OREB

20. července 2024

Štěstí ... Co je to štěstí ... ?  Třeba jen tak sednout na kolo a nechat se unášet letní krajinou Orlice. Hlavním cílem snažení trojice cyklistů byla nenápadná třebechovická biblická "hora" Oreb - oč menší výškou, o to významnější z historického pohledu. Obklopeni nádherným klidem stojíme uprostřed návrší u dvoumetrového obelisku připomínajícího jedno z křídel husitského hnutí - dávné bratrstvo orebské. Posledním pohledem se loučíme s oním slavným Orebem a míříme za výhledy na rozhlednu Libníkovice, ze které přes vzrostlé stromy nebylo vidět ani ň. Výlet jsme korunovali návštěvou prvního národního pivovaru v Republice Ovipistán. Super místo!!! Jako vždy - povedená akce.

SOLÁŇ/ČARTÁK

20. července 2024

Sluníčko už hodinu stoupá nad obzor a padesátka čiperných ústeckoorlických turistů a jejich příznivců s dobrou náladou, kterou v úvodu nepokazilo ani hodinové zpoždění díky drobné technické peripetii na autobusu, vyráží na jednodenní túru do srdce Beskyd, do malebného pohoří pyšnícího se spoustou krásných míst. Od Majky a Sama jsme přijali pozvání tentokrát do lokality, kde se natáčel seriál Doktor Martin - a přátelé, tady nemůžeme šlápnout vedle :-)   Typická valašská obec Velké Karlovice nás okouzlila svým koloritem, pozoruhodnými památkami, pěknými stavbami původní srubové architektury a vynikajícími frgály, kterým odolal málokdo :-)  Po prvotním občerstvení nás atraktivní trasy (ušité na míru všem výkonnostním kategoriím) zavedly do jednoho z nejzajímavějších beskydských koutů - na vrchol nádherné hory Soláň s parádními výhledy do kraje, Galerií dřevěných soch, Informačním a výtvarným centrem Zvonice, bývalou turistickou chatou Čarták, ...    Vychutnáváme si krásu zdejší přitažlivé krajiny - "Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle, to tě dojme. To není země, to je zahrádka," básní Rudolf Hrušínský coby doktor Skružný ...   A dáváme mu za pravdu ...   Bezva počasí, bezva výlet, bezva den v Beskydech. Velké "D" - jako DĚKUJEME - patří Majce a Samovi !!!

SCALA SANCTA HOMOLE

19. července 2024

Sedmihlavá skupinka ústeckoorlických cyklistů  se na prahu dalšího červencového víkendu vyhoupla do sedel a nechala se unášet letní přírodou. Převažovalo kochání, bez spěchání, se zpestřujícími zastávkami. Na lesní polosamotě v osadě Hájek míjíme opuštěný barokní lovecký zámeček, po unikátním kamenném barokním schodišti stoupáme k poutnímu areálu Homole, jednomu z východočeských skvostů, odkud z návrší oceňujeme neotřelé výhledy po okolí, objíždíme zrekonstruovanou "koldínskou" renesanční tvrz s fasádou zdobenou sgrafitem, v hlubokém údolí Tiché Orlice obdivujeme dobrovolníky vzkříšené brandýské koupaliště, kde si polebedilo tělo cyklistovo :-)    ..... Léto budiž pochváleno a procestováno ..... 

LEDEČKO

18. července 2024

Řeka Sázava a její kouzelné okolí letos opakovaně láká rekreační turisty z našeho oddílu. Tentokrát se vydává desetičlenná skupina do posázavské obce Ledečko, v níž potkáváme první vodáky. A protože jsou prázdniny a příhodné počasí, jejich halekání "ahóóój, ahóóój" nás provází celou cestu, když přecházíme po břehu, proti proudu řeky do Ratají nad Sázavou, kde plánujeme navštívit muzeum kočárků na zdejším zámku. Bohužel jsme se netrefili do harmonogramu prohlídek, a tak míříme přes náměstí k hradu Pirkštejn. Před odjezdem vlaku ještě některé turistky nostalgicky vzpomínají na dovolenou strávenou před více než půlstoletím na tábořišti nedaleko nádraží..... Vycházka se líbila, děkujeme Márii.

HORNÍ RAŠKOVICE - CHOLTICE

16. července 2024

Úctyhodná šedesátá vycházka letošního roku přilákala na start osm rekreačních turistů, kteří se o třetím červencovém úterku vypravili do podhůří Železných hor. V Horních Raškovicích, které byly známé výrobou mlýnských kamenů, stoupáme na rozhlednu Barborka, abychom se rozhlédli do dáli po Železných i Orlických horách, Krkonoších i Polabí, ale i po rozlehlých ovocných sadech pod námi. Barborka jako patronka horníků, kameníků i geologů má pro nás i ukázku zdejších lomových kamenů. Lesem s množstvím zrajících slaďoučkých ostružin a kolem chatové osady a rybníku Okrouhlík se přesouváme do obce Svojšice, kde nás upoutala místní tvrz ze 14. století. Cestou dál míjíme areál po desetiletí známý konáním hudebních festivalů a zanedlouho se už ocitáme v choltické oboře s torzy starých stromů, odkud míříme na prohlídku zámku i nádherné barokní kaple s ojedinělou štukovou výzdobou patřící k nejzdobnějším u nás. Díky Heleně poznáváme další kouty našeho kraje s nepřebernými historickými památkami na každém kroku. 

OKOLÍM "ELEJ"

14. července 2024

Den jako vystřižený podle Andersena vybízí k toulkám přírodou. Hrstka cyklistů zlákána krásným počasím si užila nerušenou nedělní vyjížďku okolo východočeského města v podhůří Orlických hor. Pozvolna se opíráme do pedálů, míjíme opatovský rybník Hvězda, dominantní damníkovský neogotický kostel, hrdě se vypínající torzo rudoltického Nového zámku. V přírodním parku Lanškrounské rybníky si vychutnáváme relax v teplých vodách rybníku Dlouhý, odkud stáčíme řídítka našich kol směr Oustí. Zkrátka - tahle cyklistika nás bavila, moc "pěknej vejlet".

NA OKOŘ JE CESTA ...

13. července 2024

Okořský hrad, oblíbený výletní cíl na západ od Prahy, se druhou prázdninovou sobotu stal cílem výletu devítky rekreačních turistů.  Startujeme u zámku v Tuchoměřicích a přes pole, kolem božích muk směřujeme do Číčovic, kde spočineme u barokní kaple, a pak už chybí jen skok do známé obce Okoře proslavené rozsáhlou hradní zříceninou.  S popisem hradu, nahrazujícím průvodce, šmejdíme v jeho ruinách a představujeme si středověkého pražského měšťana, který se rozhodl postavit si letní sídlo na skále čnějící v údolí Zákolanského potoka. Před odjezdem neopomeneme obhlédnout si kamenný dům dříve patřící skladateli Petru Hapkovi. Bezvadná příprava vycházky provázené přívětivým počasím nám zajistila příjemně strávený den. Děkujeme Honzovi.

VYSOKOMÝTSKÁ  HARTA

10. července 2024

Parný desátý červencový den se vydala sedmička rekreačních turistů na okraj Vysokého Mýta, do místní části Voštice, kde se u silnice první třídy nachází areál Hartecká stezka. Nevídané biotopové prostředí protkané životem si prohlédla pouze tříčlenná skupinka, ostatní zřejmě odradila cena, byť byla avizována v pozvánce.  V rozlehlé zahradě obdivujeme velké množství rostlin i živočichů z několika kontinentů - želvy, krokodýly, lamy, pštrosy, rybičky, papoušky, klokany, ...   A tak jen trojice splnila cíl dnešní vycházky.

JIŽNÍM PLZEŇSKEM NA KOLE

29. června - 6. července 2024

A je to tady, začaly prázdniny, v Karlových Varech filmový festival, ve Francii Tour de France a v naší klubové stáji tradiční "kolotýdeňák", který zavedl desetičlennou skvadru cyklistek a cyklistů na jihozápad České republiky, do městečka Nepomuk známého rodiště sv. Jana Nepomuckého a zámkem Zelená Hora - bašty kultovních Švandrlíkových Černých baronů, odkud jsme se vydávali k místním i vzdálenějším turistickým lákadlům. Jejdamane, co my všechno za "tuten" týden viděli a zažili -to bylo úžasné. Projížděli jsme zvlněnou krajinou plnou rybníků, starých sadů, pastvin, nádherných výhledů, cestou necestou, nahoru dolů, prudká převýšení střídala táhlá stoupání a každé svezení z kopce bylo vykoupeno dalším dupáním vzhůru :-) A věřte nebo ne, nestává se často, ale zabloudili jsme podle mapy i ke španělským hranicím :-)  Navštívili proslavený zelenohorský zámek s barvitou historií, v šumavském podhůří starobylé město Klatovy, nedaleký kamenný vodní hrad Švihov, malebnou vísku Chanovice s barokním zámečkem, skanzenem lidové architektury a rozhlednou na Chlumu, podbrdské historické městečko Spálené Poříčí s renesančním zámkem a rozhlednou s poetickým názvem Šťastná věž, ve městě růží nádherný renesanční zámek Blatná obehnaný vodním živlem. Velkou houževnatost a odolnost museli prokázat především cyklisté bez elektropohonu pří výjezdu na mohutnou zříceninu hradu Radyně, na buližníkový skalní suk Kamýcká skála, ve městě karafiátů na Klatovskou hůrku se stejnojmennou uzavřenou rozhlednou, na zříceninu hradu Skála nedaleko Přeštic a pak zejména na vrch Třemšín tyčící se na jižním okraji Brd se zbytky středověkého hradu. Nad Železným Újezdem se kochali nádhernými panoramaty z vyhlídkové plošiny rozhledny Na Skále, užasli nad krásou velkolepého zámeckého sídla Žinkovy, rozsáhlé středověké hradní zříceniny Rabí na skalnatém vrchu zlatonosné řeky Otavy. Zaujal nás lovecký zámeček Kozel obklopený udržovaným krajinářským parkem, naší pozornosti neunikl malý komplex Hajanských menhirů, malovaný skalní útvar Pačejovský drak, přírodní památka  Kadovský viklan, Žižkův kámen či zatopené žulové lomy nedaleko obce Defurovy Lažany, do dětských let nás vrátila neobvyklá žďírecká zoologická zahrada, potěšila návštěva Akciového pivovaru Letiny. Nedaleko Blatné na Smolinském potoce jsme zastavili u barokního zámku Lnáře, na okraji obce Blovice u zámku Hradiště, míjeli věhlasný kramolínský motokrosový areál, barokní nebílovský i renesanční žichovický zámek, vesničku Metly - symbol povodní před dvaadvaceti lety......   Pěknou kulišárnu si připravilo počasí - úvodní tropické teploty, kdy "mouche i motýle" létali pomalu, vystřídal teplotní sešup, kdy jsme byli zmrzlí jako "eskymácký sáňky"...  Zažili jsme píchlé duše, ocitli se na jídelníčku komárů, .....    Byl to nabitý týden, na jaký se nezapomíná. Dáváme židle na ježka a plni dojmů se vracíme domů.  Same, máš náš kompliment!!!  To, co jsme viděli a zažili, bylo na 1*!!!   Děkujeme!!!

PO STOPÁCH ČESKOTŘEBOVSKÉHO KOHOUTA

4. července 2024

Protože letošní pochod v České Třebové propršel a účast jsme (zbaběle) vzdali, procházíme si začátkem července trasu do Kozlova dodatečně. V počtu šesti rekreačních turistů startujeme na českotřebovském nádraží, míříme k pravěké (už dosti zanedbané) osadě Křivolík, zanedlouho se ocitáme nad malebným Kozlovem, kde navštěvujeme dřevěnou kapličku i chaloupku Maxe Švabinského, posedíme pod rozhlednou na Kozlovském kopci u (zatím zavřené) restaurace a nejkratší cestou se vracíme přes serpentiny a park Javorka do cíle, kde stíháme právě odjíždějící osobní vlak. Aničce patří dík za vycházku po neznámých cestách nedaleko našich domovů.

ŠERLICH - ORLICKÉ ZÁHOŘÍ

30. června 2024

Nedbajíc předpovědi počasí (třicítky a bouřky) si osmička rekreačních turistů vyjela o posledním červnovém dni na Šerlich, odkud vyrážíme na vrchol Orlických hor - Velkou Deštnou a stoupáme na zdejší rozhlednu, abychom si "naše hory" prohlédli do všech stran. Dále na vrcholové cestě míjíme nově vybudovanou sjezdovku a míříme ke Kačenčině šenku u rozcestníku Pod Homolí, odkud klesáme stále obklopeni nádherou kvetoucích různobarevných náprstníků do Orlického Záhoří, místní část Kunštát. A věřte nebo ne, okamžitě po usednutí do místní restaurace se spouští silná bouřka i s kroupami. To nám to tentokrát parádně vyšlo !!!

KŘÍŽOVÁ HORA

22. června 2024

Šest rekreačních turistek dalo o červnové sobotě přednost výstupu na Křížovou horu před účastí na pochodu Lanšperským panstvím. Cestu zahajujeme stoupáním s převýšením 200 metrů. Neplánujeme setrvat na vrcholu na dnešní akci Putování za písničkou, ale rády využíváme pohoštění ve zdejším stánku chlapců z Neratova. Podél nedávno vybudované křížové cesty pokračujeme směr Šanov. Máme štěstí na přítomnost řezbáře, který vytvořil sochy umístěné ve výklencích cesty. Po úbočí kopce Jeřábek a přes Horní Orlici přecházíme přes kopec Val se stejnojmennou rozhlednou a už se kocháme výhledy na visutou lávku, Stezku v oblacích i Kralický Sněžník, který byl celé dopoledne zahalen mrakovou čepicí. Krásně vidíme i vrch Klepáč, kam se vydáme ještě letos. Děkujeme Jiřince za krásný, ale náročný výšlap.

NA HOBLOVNU

20. června 2024

Kdo má rád malebnou zvlněnou krajinu Orlických hor s překrásnými panoramatickými výhledy, nechyběl o letním slunovratu na kolotoulce s celou řadou zajímavých turistických lákadel. V půvabné podorlické obci Výprachtice nás zaujala památná lípa pamatující bitvu na Bílé hoře či zastávka u rodného domu s pamětní deskou českého hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka. Působivá podívaná na dechberoucí krajinu se rozvinula pod vrcholem Na Hoblovně i z nedaleké čenkovické přírodní vyhlídky Martina. Panečku, to byl spektákl. Ve svazích pod Bukovou horou jsme obdivovali uměle vytvořená jezírka, včetně blahodárného Filipova pramene, zpět do formy nás dostal místní tekutý "Čenbusák" :-) Okouzlena výhledy do dálek se osmička cyklistů opřela do pedálů a pozvolna zamířila k domovu. Tak - a to je krásná tečka za vydařeným prvním letním dnem.

HEJNICE - PÍSEČNÁ - LETOHRAD

18. června 2024

Nastávají letní vedra, a proto si skupinka sedmi rekreačních turistů vyšlápla už v dopoledních hodinách na výlet  z nedalekých Hejnic, odkud směřujeme na  skalní zalesněný kopec Kozinec, po němž vede úzká stezička nad příkrými srázy. Zvládáme náročnější sestup z vrchu připomínajícího ostrý kozí hřbet a úspěšně překonáváme i několik ohradníků pro dobytek pasoucí se na zdejších loukách. Podél potoka Potočnice procházíme horní konec rozlehlé obce Písečná, kde se z informačních tabulí dozvídáme mnohé z historie mlýna i selských stavení a  osvědčenou neznačenou cestou s výhledy na Orlické hory přes kopec Mechnáč kolem Muchovy vyhlídky a kaple na Kopečku míříme do Letohradu.  Vycházku končíme občerstvením v místní cukrárně, nebo ve vyhlášené nádražní restauraci. Jiřince děkujeme za vydařenou vycházku.

DLOUHOTŘEBOVSKÁ ŠLÁPOTA

15. června 2024

Slunečné počasí vybízelo k účasti na obnoveném turistickém pochodu Dlouhotřebovská šlápota, při kterém šestice rekreačních turistů absolvovala dvanáctikilometrovou trasu s překrásnými výhledy do krajiny. Sympatická třetí  červnová sobota :-)

LOMNICE NAD POPELKOU

11. června 2024

Lomnice nad Popelkou, ležící v jižním cípu Libereckého kraje, se stala o druhém červnovém úterku cílem čtyř členek oddílu rekreační turistiky. Procházíme starou část Karlov, kde obdivujeme domy datované do 18. a 19. století. Poté pokračujeme přes vísku Košov  do lyžařského areálu, kde navzdory silnému větru stoupáme po tři sta padesáti schodech na rozhlednu zřízenou na nejvyšším ze čtyř skokanských můstků. Úchvatné pohledy na Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory stály za tu námahu. Do městečka v malebném údolí říčky Popelky se vracíme kratší cestou od západu a ocitáme se na Husově náměstí s pozdně barokním kostelem a s radnicí ozdobenou Tatarem ve znaku města. Márii děkujeme za třetí a poslední výlet do Lomnice. 

SVĚŽE DO PRAŽSKÉ VĚŽE

9. června 21024

Latinsky Alta Muta, německy Hohenmauth, v místním nářečí Mejto, jedno z věnných měst českých královen se deváté červnové odpoledne stalo cílem desítky cyklistek a cyklistů, ve kterém si naší pozornosti zasloužila Pražská brána. Z ochozu vyhlídkové věže jsme si dopřáli nevšední výhledy na historické jádro starobylého města i do širokého okolí. Následně opouštíme centrum hodnotných pamětihodností a přes výletní místo "Kujebáků" míříme k domovu krásnou cyklostezkou údolím Tiché Orlice, kde to stále rachtá, cinká, padají závory, ...   Mějte se v Mejtě!!!

DO STUDENÉ ZEMĚ

6. června 2024

... Máme dneska pěkný den, byla by škoda nejet ven ...   Krajinné potulky zavedly jedenáctku cyklistek a cyklistů do líbezného kraje s nádhernými výhledy - do půvabné vísky Studené pod vrcholky Orlických hor, která není cílem masové turistiky a snad proto si zdejší příroda v nejvýchodnějším cípu Čech uchovala svou krásu i tajuplnost. Trasu zvlněnou krajinou zdobily chaloupky poseté po stráních, klikatící se cesty mezi nimi a překrásná panoramata jako z obrázků, která nás vzala za "osrdí". Příjemným zpestřením byla zastávka u samoobslužného lesního baru Údolí či u dřevěné sochy pašeráka (pašaře), kde nás zaujal výklad o výrazné éře studeneckého pašeráctví, kterému široko daleko rovno nebylo. Okouzleni horskou krajinou opouštíme "studenou zemi" a sešupem "jako Brno"  míříme do Jablonského lesa, kde naší pozornosti neušla Žabákova stezka s obnovenými tůněmi. Radost z jízdy ve volné přírodě, ta rychlost, to množství dojmů - tak to bylo kouzlo dne s dvěma šestkami v datu :-) :-)

SKANZEN PŘÍKAZY a DŮM PŘÍRODY HORKA NAD MORAVOU

6. června 2024


Šestý den měsíce června se vypravila šestice rekreačních turistů na "úrodnó Hanó". Nejprve procházíme skanzen otevřený v obci Příkazy na gruntu bohaté rodiny Kameníčků. Připomínáme si původní zařízení domácnosti i staré zemědělské stroje umístěné v původních špaletových stodolách. Sledujeme nadšené děti, které se tu v rámci školky v přírodě učí prát prádlo na valše i vyrábět nepálené cihly - vepřovice. Mnoho zajímavého se dovídáme od místní pracovnice, která mluví pravým hanáckým nářečím. Za dusného poledne se přesouváme do nedaleké Horky na Moravě, kde na okraji CHKO vybudovali Dům přírody Litevského Pomoraví. Procházíme celý okruh s Kouzelným lesem poznání a Rajskou zahradou a nahlížíme i do nitra Sluneční hory. Děkujeme Heleně za zajímavý výlet za poznáním. 

JIZERSKÉ HORY - BEDŘICHOV

1. června 2024

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory se pyšní celou řadou krásných míst - a právě na jedno z nich nás na Den dětí pozvala Majka se Samem. Skvělým výchozím bodem pro padesát devět natěšených orlickoústeckých turistů a jejich příznivců se stala populární malebná jizerskohorská obec Bedřichov, odkud jsme patřičně vyzbrojeni do nepromoků okusili půvab zdejších vyhledávaných turistických cílů. V srdci Jizerek jsme neminuli legendární Prezidentskou chatu s působivou minulostí, areál Královky s chatou a kamennou rozhlednou, na samotě Nová Louka navštívili krásnou Šámalovu chatu, někteří si zvolili okružní trasu nahoru/dolů přes Bedřichovské sedlo, Malinový vrch a Vysoký hřeben, jiné účastníky zájezdu nožky zavedly k jediné vodní nádrži Blatný rybník, který neodmyslitelně patří k tváři Jizerských hor. I když bylo nečasí a déšť nám nebyl vůbec po chuti, první červnový den se vydařil a domů jsme odjížděli spokojeni s pocitem, že jsme poznali další rozmanitost a přírodní krásu oblíbené lokality právem velebených Jizerek. Chválíme a děkujeme Majce za pěkný výlet a Samovi za vzorně připravené trasy. Počasí tentokrát ne-dě-ku-je-me!

                                    NA ZELENOU DO PARDUBIC                                                                                           29. května 2024

Krajská metropole Pardubice, místo s bohatou historií a překrásnou architekturou, se stala cílem jednodenního "kolovýletu" pro čtveřici našich cyklistů, která se měla rozhodně na co těšit. Na břehu Chrudimky jsme obdivovali úchvatnou stavbu Automatických mlýnů, před hokejovou arénou naší pozornosti neunikl chodník slávy pardubických sportovních legend, za mohutnými obrannými valy v samém srdci města jsme obhlédli exteriéry zdejšího renesančního zámku, vystoupali na nejznámější dominantu Zelenou bránu, odkud se nám naskytl báječný výhled nejen na městskou památkovou rezervaci, ale i do širokého okolí. Za návštěvu jednoznačně stál Památník Zámeček - pietní území bývalého nacistického popraviště s moderní podzemní expozicí dokumentující jedno z nejtemnějších období 20. století na Pardubicku, která vrací v čase, uctívá i varuje! A jak se náš zatím nejdelší letošní cyklovýlet vyvíjel, to napoví pohled do fotogalerie. Slušná porce kilometrů, silné zážitky, zkrátka moc pěkný den.

EXKURZE V ÚKZÚZ A TOULKY SVITAVSKEM

29. května 2024

Nedaleko Svitav, na historické česko-moravské zemské hranici, se nachází největší pobočka kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kam se koncem května vydala sedmička rekreačních turistů, aby se seznámila s náročností ověřování nových odrůd obilovin, olejnin a trav. Kromě velmi zajímavého výkladu se díky počasí kocháme nádhernými výhledy široko do kraje. Následně pokračujeme neznačenými cestami do Kamenné Horky, kde navštěvujeme místní kostel. Míjíme repliky orientačních sloupků pocestných a před cílem se zastavujeme na místě bývalého židovského hřbitova. Velké poděkování patří Pepíkovi, který zajistil exkurzi i hezkou vycházku Svitavskem. 

VALAŠSKO

24. - 26. května 2024

Crrrrrrr ... !!!!!  Budík na nočním stolku nekompromisně huláká a padesátka čiperných orlickoústeckých dvounožců se hází do střehu, balí poslední saky paky, nazouvá neposedné tenisky a vesele naladěna vyráží na Valašsko, do malebného horského regionu v jihovýchodní části České republiky. Naše třídenní dobrodružství jsme započali v malé vesničce s trochu "výbušným" názvem - Vrbětice, odkud jsme došli přes Hložeckou kapli ke zřícenině brumovského hradu se zajímavou expozicí. Naším sobotním výchozím bodem se stala příhraniční obec Střelná na pomezí Bílých Karpat a Javorníků, odkud jsme vyfuněli na vrchol Končitá na státní hranici se slovenskými sousedy a po hřebenové cestě přes vyhlídkové okno Durch (pozorovatelna, ze které není vidět ani ň), poutní místo se studánkou Dělanovec, rekreační středisko Královec se stejnojmennou dřevěnou rozhlednou s parádními kruhovými výhledy, jsme došli do malého městečka s poetickým názvem Valašské Klobouky. Smysl pro humor Valachů dokládá útulná Střelenská kaple s hotelem "Pod širákem", odkud poslední den směřujeme přes  rozhlednu na Čubově kopci (málo udržovaná, ze které není vidět ani ťuk), mohutnou památnou Kobzovu lípu ve Francově Lhotě, kolem pěkné dřevěné kapličky sv. Huberta na Mikolinův vrch s jedinečnou vegetariánskou a bezalkoholovou chatou Antarik, kde jsme si výtečně pošmákli a kde naše třídenní putování zakončili. Někteří s úsměvem na rtech, jiní s jazykem na vestě :-) Děkujeme Lubošovi za pěkný prodloužený poslední májový víkend v překrásné valašské krajině. 

KOLEM  PASTVINSKÉ  PŘEHRADY 

25. května 2024

Již po osmatřicáté uspořádal odbor Klubu českých turistů v Ústí nad Orlicí tradiční cyklojízdu "Kolem Pastvinské přehrady". Na trasy dlouhé padesát a sto kilometrů se vydalo třicet jedna zapálených cyklistek a cyklistů, které cestou provázelo polojasné počasí, na hřebech bylo krapet větrno :-) Bohužel vydané úsilí pořadatelů nebylo odměněno vyšší účastí - a to ani z řad KČT. Milan Richter s rodinou děkuje všem cyklonadšencům za přízeň a těší se na viděnou opět příští rok :-)

ORLICKÝM  PODHŮŘÍM

18. května 2024

Pro náš odbor KČT v Ústí nad Orlicí je to vždy velká událost .....  Letos jsme již po šestačtyřicáté  pozvali všechny vyznavače aktivní turistiky na oblíbený pochod a cyklojízdu ORLICKÝM PODHŮŘÍM, na který se v zahradní restauraci U Malinů prezentovalo 304 malých i velkých turistů. Vybrat si mohli z několika připravených tras o různé náročnosti. Největší popularitě se však tradičně těší sedmikilometrová "Šmoulí stezka", kde na děti čekala spousta soutěží i plavba na lodičkách po Tiché Orlici. Odměnou pro zúčastněné byl diplom a medaile. Tým pořadatelů v čele s Martinem Lžíčařem děkuje za účast a věří, že jste si třetí květnovou sobotu příjemně užili. Těšíme se na viděnou zase příští rok.

CYKLO GLACENSIS 2024

17. května 2024

Početná skupina  cyklistek a cyklistů z naší turistické stáje se zúčastnila mezinárodní propagační cyklistické akce CYKLO GLACENSIS, která již po dvaadvacáté zahájila cyklosezónu v česko-polském příhraničí. Společným letošním cílem pro sedmnáctku týmů z českých a polských měst se stal hotel Atlas v Čenkovicích, kde byl pro všechny účastníky připraven bohatý kulturní a společenský program.

VYSOČINOU NA KOLE

6. - 9. května 2024

Mezi tradiční květnové cyklistické seriály patří čtyřdenní etapák, který pod taktovkou Sama tentokráte směřoval na Vysočinu. Výchozím bodem pro ukájení našich cyklotoulek  se stalo malebné městečko Brtnice s parádním  historickým jádrem, odkud osmička "duchocyklistů" poznávala krásu zdejšího kraje, památky a jiné pamětihodnosti. Čekaly nás souboje s prudkými výjezdy - trasa nedávala prostor nudě. Sotva jsme zdolali kopec, už nás nějaký značkařský vtipálek hnal zase dolů :-) Pokořili jsme nejvyšší vrchol Vysočiny Javořici, objevili krásu izolované Míchovy skály či odpočinkového místa s pramenem zvaným Studánka Páně. Svezli se romantickou krajinou Javořických vrchů, malebným kaňonovitým údolím říčky Brtnice, parádní cyklostezkou Třebíč - Jihlava, navštívili notoricky známé historické centrum kouzelné Telče, neminuli Luka nad Jihlavou s dominantním barokním zámkem, nově zrekonstruovaný zámeček Příseka s výstavou kovových modelů autíček, cimrmanovský pomníček v Uhřínovicích a v hlubokých lesích ani poklidný Malý i Velký pařezitý rybník. V rodišti "pana Tau" nás zaujal třešťský obří pohlednicový rámeček s levitující buřinkou a deštníkem, líbila se zřícenina hradu Rokštejn, stejně tak gotický hrad Roštejn, zblízka jsme okoukli empírový lovecký zámeček Aleje i  Zlatomlýnský vodopád, kde jsme však nenašli ani vodu - ani nějakou tu zlatinku :-) Úplně na juchůůůů nebylo počasí, ale přeci si kvůli němu nedáme nohu za krk. Popadli jsme deštníky a zajeli se podívat, jak se žije v "Ježkově". Velký dojem na nás udělala místní zoologická zahrada či největší jihlavský chrám s vyhlídkovým ochozem. Svou "májovou cyklošichtu" máme za sebou. Same, dííííky!!! Fajn to bylo!!!

ZA PRAOTCEM ČECHEM NA ŘÍP

11. května 2024

Jedenáctý májový den se vydala třináctka rekreačních turistů do Ústeckého kraje. Nejdříve nás skvělý vedoucí Honza provází v Roudnici nad Labem po románském hradu a Lobkowiczkém zámku, kde mezi prvními můžeme obdivovat zrestaurovaný oltářní obraz ve zdejší kapli. Ještě pohled z Kratochvílovy rozhledny na tento třetí největší zámek u nás a pak už míříme na památnou horu Říp s rotundou sv. Jiří ze 12. století na vrcholu. I když nám výstup sebral hodně sil, panoramatické výhledy do Polabské roviny a na České středohoří byly krásnou odměnou. Děkujeme Honzovi za zorganizování krásného výletu i za komentovanou prohlídku zámku. 

                              LUPĚNÉ - HOŠTEJN                                          8. května 2024

Je druhá májová sváteční středa - sedmnáct rekreačních turistů se ocitá těsně za hranicí Pardubického kraje a přechází od železničního skanzenu v Lupěném naučnou stezkou na opuštěném tělese dráhy k Hněvkovskému rybníku. Míjíme chatovou oblast a podél řeky sestupujeme do Hoštejna, nad nímž ční pozůstatky středověkého hradu a Památník dostavby železnice Praha - Olomouc z roku 1845. Nakonec míříme k soutoku Moravské Sázavy s Březnou a vycházku končíme posezením na zahrádce restaurace. Děkujeme Gunnarovi za vydařený výlet. 

                       HŘEBEČSKÉ DŮLNÍ STEZKY                    3. května 2024

Drobné mrholení provázelo květnovou vycházku čtrnácti rekreačních turistů po Hřebečských důlních stezkách. Zatímco dosud jsme znali Hřebečovský hřbet jen z pohledu od Moravské Třebové, tentokrát jsme se vypravili na jeho vršky. Naplánovaná trasa nás přivádí nejprve na vyhlídkovou plošinu Nad doly, která umožňuje pohled na krajinu suťových polí a opukových skal i na nedalekou Moravskou Třebovou. Po úbočí se dostáváme k Rezavému potoku vyvěrajícímu z vodní štoly a k úzkorozchodné železnici, která dnes slouží jen k vyhlídkovým jízdám k opuštěným dolům na lupek (používaný k výrobě žáruvzdorného šamotu). U pozůstatků jednoho z nich nás vítá měsíční krajina vytvořená z haldy hlušiny rozbrázděné deštěm. Z vyhlídky U tety můžeme sledovat další úsek Moravsko-třebovské kotliny, kudy vede naučná stezka Boršovský les - tou snad někdy příště. Děkujeme Hance za moc pěkný výlet.

                                   PRVOMÁJOVÉ KOLO                                                                    aneb "Je máj, vyjeďme v háj"                                       1. května 2024

Byl První máj, větrný máj, byl lásky čas ..... a také čas svátečního výletu májovou přírodou. Kam se cyklistické kvinteto vrtlo, tam nebyla nouze o nějakou zajímavost či zážitek. Hlavním litomyšlským lákadlem je bezesporu  renesanční zámek a jiné pamětihodnosti, ale za povšimnutí určitě stojí secesní radniční orloj i do věže vezděný místní loket. Ve svahu nad řekou Loučnou naší pozornosti neunikla moderní Smetanova vyhlídka. Nabaženi pohledy na historické jádro města míříme do Nedošínského háje, kde jsme se přesvědčili o tom, že být poslán do háje, nemusí být nutně nepříjemná věc :-)   A došlo i na tradice - uprostřed cerekvické návsi se stáváme svědky stavění májky a sluší se též připomenout, že nebyl zapomenut prvomájový polibek  pod rozkvetlou nezmrzlou  jabloní :-)  Máme za sebou povedený první den nejkrásnějšího měsíce roku. Jen tak dál!!!

NA KOLE TŘEBOVSKEM

28. dubna 2024

Poslední aprílovou neděli krátce po poledni se vypravila cyklistická mikroskupina na trasu po krásách českotřebovské krajiny. Projeli jsme  si Semanínskou naučnou stezku se zajímavými zastávkami a neotřelými výhledy do Třebovské brázdy, nahlédli do "štoly s průvanem" ukryté v lesích, plicní sklípky obohatili v přírodní lokalitě Psí kuchyně, na pastvinách v Rybníku obdivovali impozantní vzhled největšího koňského plemena na světě, bez povšimnutí neminuli "věž" českotřebovské americké lednice, kterých je v Čechách jako šafránu (pozor - i Ústí má svou - je nižší, ale udržovaná a dodnes je využívána  cukrářskou firmou). Vydařený výlet, mrkněte na fotky.

NA DROZDOVSKOU PILU

27. dubna 2024

Ze všech světových stran proudily o poslední aprílové sobotě na orlickoústecké náměstí davy cyklistek a cyklistů, aby se zaregistrovaly na startu 36. ročníku populární cykloakce "Na Drozdovskou pilu - memoriál Zdeňka Švábenského", kterou tradičně pořádá odbor KČT Ústí nad Orlicí. Za pěkného slunečného počasí se fanoušci této kultovní akce vydali na trasy dlouhé 70 a 100 km s cílem v obci Žichlínek, kde byli za úspěšné absolvování odměněni Pamětním listem a šťastní výherci upomínkovými předměty. Tým pořadatelů v čele s Karlem Hodrem děkuje za přízeň, byli jste úžasní a těšíme se na viděnou zase příští rok :-) 

LITOMYŠL - "LÁZNĚ DUCHA"

27. dubna 2024

Na zahájení 13. lázeňské sezóny v Litomyšli letos na téma "Smetanův kult je tady furt" se sjely stovky návštěvníků dychtivých zapojit se do místních oslav. K nim se připojila i desítka rekreačních turistů z našeho oddílu. Z odpoledního programu stíháme všechno - otužilce v kádi u muzea, průjezd auto-moto veteránů kolonádou, slavnostní zahájení na prvním zámeckém nádvoří (moderoval lázeňský švihák Václav Žmolík) i průvod historických kostýmů. Díky bezchybnému počasí se letošní slavnost opravdu vydařila. Děkujeme Věrce za dobrý nápad - do Litomyšle si vyjet. 

DAVLE

26. dubna 2024

Počasí se konečně vrací k jarnímu normálu a desítka rekreačních turistů vyráží na výlet do Středočeského kraje. V Davli, kousek od rušného hlavního města,  nejprve shlížíme do hlubokého vltavského údolí z ptačí perspektivy a následně přecházíme po starém davelském mostu na druhý břeh Vltavy, kde potkáváme mnohé připomínky místní vorařské tradice. Poté se vracíme na pravý břeh a postupujeme ke zdejší přírodní dominantě, kterou tvoří  soutok  Vltavy se Sázavou, po jejímž břehu směřujeme do obce Petrov u Prahy, přičemž míjíme zahrádky s chatičkami, posedávající rybáře i mola s loďkami čekajícími na letošní sezónu. Vydařená, nenáročná vycházka - děkujeme Márii. 

PODBŘEZÍ - CHÁBORY - DOBRUŠKA

18. dubna 2024

Čtvrteční dubnové ráno odstartovalo mrazem ... Osmnáctka rekreačních turistů se oblékla do péřovek, nasadila čepice, navlékla rukavice a zamířila na trasu z Podbřezí do Dobrušky. Od zámku Skalka ve středu obce, který je dějištěm Jiráskova románu Temno, po břehu říčky Dědina se přesouváme k židovskému hřbitovu ze začátku 18. století ukrytému za kamennou zdí na zalesněné stráni. Okouzleni mystikou místa pokračujeme po cyklostezce k poutnímu prameni Studánka, kde obdivujeme kapli i nedalekou křížovou cestu. Přecházíme obcí Chábory do malebného městečka Dobruška, přes obřadní místnost s výstavou prvotin Františka Kupky stoupáme na radniční věž, odkud sledujeme v dáli hřebeny Krkonoš i Orlických hor. Návštěvu končíme v rodném domě Františka Ladislava Heka s výkladem průvodkyně. Děkujeme Ivě za vzorně připravenou vycházku, která nás všechny nadchla.

HRADEC KRÁLOVÉ

15. dubna 2024

V polovině dubna se vypravila skupinka osmi rekreačních turistů do Hradce Králové, aby si prohlédla Zahradu léčivých rostlin u Farmaceutické fakulty UK. Kromě záhonků s bylinkami, růžemi a kvetoucími pivoňkami obdivujeme i skleník s banány, papájou, fíkovníkem....  Kolem soutoku Orlice s Labem a  Malé vodní elektrárny Hučák přecházíme na Velké náměstí, kde stoupáme  na Bílou věž s úchvatnými  výhledy i na desítky kilometrů vzdálená místa.  Cestou na nádraží se ještě zastavujeme ve funkcionalistickém kostele Božského Srdce Páně, který byl postaven na památku vojáků královéhradecké diecéze padlých v první světové válce. Děkujeme Fandovi za dnešní vycházku. 

https://unokct.rajce.idnes.cz/